Sözcü Plus Giriş

Topkapı Sarayı’ndaki çukura inceleme

Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki hazine bölümünün duvarlarındaki çatlaktan sonra şimdi de saray bahçesinde oluşan 3 metre çapındaki çukur korku yarattı. Kendiliğinden oluşan çukurda inceleme yapıldı. Çukurun etrafına güvenlik şeridi çekildi. Konuyla ilgili; henüz netlik kazanmasa da Avrasya Tüneli çalışmalarının Topkapı Sarayı zemininde oynamalara neden olduğu yönünde iddialar var.

15:18 -
Topkapı Sarayı’ndaki çukura inceleme

Harem bölümüne girişin yaklaşık 200 metre yakınında Adalet Kulesi'nin önündeki yeşil alanda oluşan çukurun etrafı güvenlik şeridi ile çevrildi. Turistlerin bu bölgeye girişine izin verilmiyor. Bir uzman ekip gelerek çukurun etrafında inceleme yaptı.

 

Meydana gelen göçüğün bir doğa olayından çok alttaki arkeolojik katmanlarla ilgili olabileceği düşünülüyor.

topkapi-sarayindaki-cukur-inceleme-ic

SEBEBİ AVRASYA TÜNELİ Mİ?

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre; Bir başka iddia ise Avrasya Tüneli çalışmalarının Topkapı Sarayı zemininde oynamalara neden olduğu yönünde.

Uzmanlara göre; Marmaray çalışmaları sırasında Gülhane Parkı içindeki İslam Bilim Teknolojileri Müzesi’nin duvarlarında çatlamalar oluşmuştu. Günümüzde yapımı devam eden Avrasya Tüneli çalışmalarının da Topkapı Sarayı zemininde oynamalara neden olabileceği belirtiliyor.

Son güncelleme: 15:31 30.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more