Sözcü Plus Giriş

Trafikte 3 milyon 915 bin aracın sigortası yok

Trafikte 3 milyon 915 bin aracın sigortası yok

Güncellenme: 13:53, 23/02/2016
Trafikte 3 milyon 915 bin aracın sigortası yok

İZMİT (Kocaeli), (DHA) – CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, soru önergesine cevap veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek`in, 2015 Aralık ayı sonu itibariyle trafikte 19 milyon 882 bin araç olduğunu, zorunlu trafik sigortası poliçe sayısının ise 15 milyon 967 bin olduğunu açıkladığını belirtti. Bakan Şimşek`in açıklamasıyla trafikte 3 milyon 915 bin aracın sigortasının olmadığı ortaya çıktı.
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar`ın zorunlu trafik sigortasına yapılan zamlarla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun cevaplaması istemi ile verdiği soru önergesine yanıt Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından verildi. Bakan Şimşek, Haydar Akar`a verdiği cevapta zorunlu trafik sigortasındaki artışları teminat kapsamına girmeyen rizikoların yargı kararları ile kapsama dahil edilmesi ile açıklarken, bedeni hasar miktarlarındaki yükseliş ve hasar ödemelerinde belirsizliğe neden olan yapısal sorunların da trafik sigortası primlerinde artışa neden olduğunu belirtti.
Hazine Müsteşarlığı`nca artışların dikkatle izlendiğini ifade eden Şimşek, yapısal sorunların çözümüne ilişkin yasal düzenlemeler için çalışmaların yapıldığını, bunun yanında fiyat artışlarının sistemin finansal sürdürülebilirliği ve araç sahiplerinin makul bir fiyat üzerinden poliçe sağlanması hedefleri çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti.
DHA