Sözcü Plus Giriş

TSK: 40 IŞİD terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 'Fırat Kalkanı Harekatı' kapsamında IŞİD terör örgütü unsurlarına yönelik toplam 20 hava harekâtı düzenlendiğini, 40 IŞİD mensubunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Güncellenme: 09:46, 23/09/2016
TSK: 40 IŞİD terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nın 30’uncu gününe ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklama şu bilgilere yer verildi:

“Azaz-Rai sektöründe; Muhalif unsurlardan oluşan beş Özel Görev Kuvvet Grubu, saat 18.00 itibariyle, kaybettiği bölgeleri geri almak maksadıyla geniş çaplı saldırı düzenleyen DEAŞ terör örgütü unsurları ile çatışmaya devam etmektedir.

DEAŞ terör örgütü tarafından, Rai güneybatısında yer alan Tall Ar, Kadriş ve Bahvurtah meskûn mahallerinde tekrar kontrol sağlanmıştır.

Rai doğusunda, Muhaliflere sağlanan yoğun ateş desteği ile 20 Eylül 2016 günü kaybedilen yerlerin (El Eyyübiyah, El Athariyah, El Mutminah, An Nahdah, Şandi, Sinekli, Taşlıhüyük) geri alınması maksadıyla başlatılan karşı taarruzda, DEAŞ terör örgürünün güçlü direnişi nedeniyle ilerleme sağlanamamıştır.

150 DEAŞ HEDEFİNE 474 ADET FIRTINA VE 99 ADET ÇNRA MERMİSİ ATILDI

Keşif ve gözetleme vasıtaları tespit edilen 150 DEAŞ terör örgütü hedefine 474 adet FIRTINA ve 99 adet ÇNRA mermisi atılmıştır (Toplam: 1.077 hedefe 4.280 atım)

HAVA KUVVETLERİ, 5 HEDEFE TAVA TAARUZU YAPILDI, 5 BİNA İMHA EDİLDİ

Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Şuvayrin (3), El Athariyah ve Tall Ar’da bulunan 5 hedefe hava taarruzu icra edilmiş ve DEAŞ terör örgütü unsurlarınca komuta yeri ve silah mevzii olarak kullanılan 5 bina imha edilmiştir.

20 HAVA HAREKATINDA 40 DEAŞ’LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Koalisyon güçleri tarafından Bahvurtah, Tall Ar, Kadriş, El Athariyah, Cakka (Zeytinlik) ve İdalat bölgelerinde tespit edilen DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik toplam 20 hava harekâtı icra edilmiş, 40 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiş, bir doçka, iki bina ile keşif ve gözetleme araçları ile tuzaklandığı tespit edilen bir el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

DEAŞ’IN BOMBALI ARAÇ SALDIRISINDA 6 MUHALİF YARALANDI

Azaz’ın kuzeydoğusundaki Şamarik meskûn mahalline yönelik, DEAŞ terör örgütü tarafından yapılan bombalı araç saldırısı sonucu 6 muhalif personel yaralanmıştır.

KİLİSTE 6’SI ÇOCUK 8 SİVİL YARALANDI

DEAŞ terör örgütü unsurları tarafından, Kilis şehir merkezine 3 adet Katyuşa roketi atılması sonucu, 6’sı çocuk olmak üzere 8 sivil yaralanmıştır.

AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmüştür.

Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.” DHA

Yayınlanma Tarihi:21:20,