TSK’dan açıklama! 51’inci madde hatırlatması…

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), devam eden "Fırat Kalkanı" operasyonu hakkında sitesinden bir açıklama yaptı.

TSK’dan açıklama! 51’inci madde hatırlatması…

TSK, yaptığı açıklamasında terör örgütü DEAŞ’a karşı Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 51 maddesinde yer alan “Meşru Müdafa Hakkı”na dayanarak sınır ötesinde “Fırat Kalkanı Operasyonu”nu başlattıklarını belirtti. TSK, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığını vurguladı. TSK’nın internet sitesinde yer alan açıklama şu şekilde:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan “FIRAT Kalkanı Harekâtı” devam etmektedir.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM'nin DEAŞ'la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir.

Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir.

İLGİLİ HABERKorgeneral İsmail Metin Temel Cerablus'taKorgeneral İsmail Metin Temel Cerablus’ta

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...