Tuğgeneral Ercan Van, iş adamlarıyla aylarca İncirlik’te toplantı yapmış

15 Temmuz darbe girişiminin önemli aktörlerinden Adana’daki İncirlik 10.Tanker Hava Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın, darbe girişiminden bir gün önce Adana’da aralarında STK yöneticilerinin de bulunduğu 25 iş adamıyla İncirlik’te yaptığı toplantıya açıklama geldi.

Tuğgeneral Ercan Van, iş adamlarıyla aylarca İncirlik’te toplantı yapmış

Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığınca yapılan ortak açıklamada, oda başkanları ve üye iş adamlarının 26 Mayıs'tan 14 Temmuz gününe kadar gruplar halinde İncirlik Üssü'ne gittikleri belirtildi. Açıklamada;

İncirlik Üssü'ndeki görüşmeler sırasında siyasi konular konuşmadıkları, askeri yetkililerce kendilerinden Türk Hava Kuvvetlerinin Kartal Vakfı'na bağış ile 23 Temmuz'da şehit ve gaziler yararına yapılacak Dayanışma Yemeği için “yardım” istendiği kaydedildi. Odalar tarafından yapılan ortak imzalı açıklamada, son günlerde basında “25 iş adamı merak konusu” başlığıyla yayınlanan haberler üzerine bu açıklamanın yapılması zorunluluğu ortaya çıktığı belirtilip özetle şöyle denildi:

“Konumumuz, bulunduğumuz pozisyon ve Devlet Kurumlarına olan saygımız nedeniyle ilimizde faaliyet gösteren önde gelen devlet kuruluşlarından biri olan İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nın davetine Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Organize Sanayi Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanları olarak hiçbir şüphe ve beis görmeden, 25 Mayıs 2016 tarihinde icabet ettik.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

FİKİR TEATİSİ YAPMIŞLAR

Söz konusu ziyaret çerçevesinde genel olarak İncirlik Üssü hakkında bilgilendirme yapılmış, İncirlik Üssü ile bölge sanayicisi, ticaret erbabı,esnafı ve sanatkarının ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde karşılıklıfikir teatisinde bulunulmuş ayrıca Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde kurulmuşolan Kartal Vakfı hakkında sunum yapılmış, şehit ve gazi olmuş hava kuvvetleri mensupları yararına, 23 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilecek organizasyon kapsamında yardım talebinde bulunulmuştur.

Bu amaçla Haziran ayı başından itibaren, 14 Temmuz'a kadar süren dönemde, Meclis Üyelerimiz, Yönetim Kurullarımız ve Adana'nın önde gelen firmalarının yetkililerinden müsait olanlar, firma temsilcilerimizin uygunluk durumuna göre, değişik tarihlerde, bölümler halinde, 10. Tanker Üs Komutanı tarafından yapılan davete katılmışlardır.”

Oda başkanlarının FETÖ'yü kınayıp devlete bağlılıklarını da belirttikleri açıklamaya neden olan toplantılar Adana'daki İncirlik Üssü'nde gerçekleştirilmişti. Toplantıda, tutuklanan İncirlik 10.Tanker Üs Komutanı Bekir Ercan Van tarafından, iş adamlarının gruplar halinde davet edildikleri bu toplantılarda onlara gelecekle ilgili çeşitli görevlendirmeler imasında ve vaadinde bulunulduğu, bazı iş adamlarına ‘Belediye Başkanı olmak istemez misin?’ gibi sorular sorduğu iddia edilmişti. Adanalı iş adamları daha önce de toplu halde darbe karşıtı açıklamalarda bulunmuşlardı. İddiaların gündeme gelmesinden sonra da oda başkanları ayrıca tek tek basın açıklamaları bulunup darbe karşıtı görüşlerini beyan etmişlerdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...