Sözcü Plus Giriş

Tuğrul Türkeş’den özeleştiri gibi açıklamalar

Tuğrul Türkeş: Rus uçağının bomba attığı yerde tüfeğin, merminin, tabancanın ne önemi var a cahiller, a kafasızlar.

Güncellenme: 14:23, 20/02/2016
Tuğrul Türkeş’den özeleştiri gibi açıklamalar

Geçtiğimiz yıl MHP saflarında siyaset yaparken, Suriye’ye giden MİT TIR’larına ilişkin “Vallahi de billahi de Türkmenlere gitmiyordu” diye canlı yayında yemin eden Tuğrul Türkeş son açıklamasında kendisi ile çelişti. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında AKP’ye katılan ve seçim sonrası kurulan hükümette Başbakan Yardımcılığına getirilen Türkeş Suriyeli Türkmenlere şimdiye kadar 3 bin TIR insani yardım gönderildiğini söyledi.  Canlı yayında yaptığı yemine ilişkin olarak, yardımların daha iyi daha sağlıklı yapılabilmesi için bir laf sarf ettiğini savunan Türkeş, “Ondan sonra bu işten bihaberler Rus uçakları bombalamaya başladığında bölgeyi, bana diyorlar ki, ‘Söyle bakalım Türkmenlere silah gitti mi, gitmedi mi?' Rus uçağının bomba attığı yerde tüfeğin, merminin, tabancanın ne önemi var a cahiller, a kafasızlar. Yani Türkiye'deki günlük siyasete dünyadaki meseleleri harcayabilecek zihniyette maalesef insanlar da var. Bir taraftan da bunlarla mücadele ediyoruz.” diye konuştu.

FOTO:Cihan – Tuğrul Türkeş, Suriye Türkmen Meclisi Genişletilmiş İstişare Kurulu toplantısına katıldı.

“3 MİLYON İNSAN ALMIŞIZ, HER BİRİNİ POTANSİYEL DÜŞMAN, POTANSİYEL TEHDİT DİYE ALGILAYAMAYIZ”

Ankara’da Green Part Otel'de yapılan Suriye Türkmen Meclisi Genişletilmiş İstişare Kurulu toplantısına katılan Tuğrul Türkeş Ankara’daki hain saldırıyı da değerlendirdi.

Türkeş “Son iki-üç gün içinde bunu işleyen, dile getiren, bu konuda konuşmaya hevesli birçok insan var. Konuşuyorlar. İşte ‘tedbir niye alınmadı, uyunuyor mu, aklınız ve gözünüz nerede?' Suriye'den 5 yıldır mültecileri alıyoruz. Oradaki Esad'ın şiddetinden, vahşetinden, orada insanları huzursuz etmesinden kaçan insanları dili, dini, ırkı bakmıyoruz. Kapıya geliyor, komşumuz ‘sığınmak istiyoruz' diyor kapılarımızı açıyoruz. ‘E kayıt almıyor musunuz' alıyoruz. Kayıt alıyoruz. Şu patlamayı yapan, bu patlamanın en uçtaki maşasının Türkiye'ye girişi belli, tarihi parmak izi belli ve biyometrik fotoğrafı da var. 16 yaşında. ‘Buna niye tedbir almıyorsunuz' 2,5 milyonun üzerinde Irak'tan gelenlerle birlikte 3 milyon insan almışız. Her birini potansiyel düşman, her birini potansiyel tehdit diye algılayamayız, alamayız. Onun için batıdaki ve bu bölgedeki ülkelerin istihbarat kuruluşlarıyla, olan devletleriyle, devletim diye geçinenleriyle irtibat kurmaya çalışıyoruz. bilgilerimizi paylaşalım haydutu, eşkiyayı, anarşişti, teröristi başka ülke çalışanı bilgisini paylaşalım ki, bu bölgenin insanları zarar ve hasar görmesin diyoruz. Ama bunun bir sabıkası yok. Bunu kullanan el böyle bir maşa seçmiş bu sefer. Ama Allah'ın izni ile bu bizi yıldırmayacak. Türkiye cumhuriyeti devleti teröre boyun eğmeyecek ve bunla sonuna kadar savaşacaktır” dedi.

Yayınlanma Tarihi:14:16,