Sözcü Plus Giriş

TUNCELİ Devlet Hastanesi yemekhanesinde çıkan yemeklerin sağlıksız olduğunu savunan doktor, hemşire, memur ve işçilerden oluşan sağlık çalışanları tepki olarak, yemekhanede yemek yemeyip dışarıda çay ve simit yedi.
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) Tunceli Şubesi, Devlet Hastanesi yemekhanesinde çıkan yemeklerin sağlıksız olduğu gerekçesiyle, hastanede çalışan üyeleri bugün yemekleri bugün boykot etti. Saat 12.00'de yemekhaneye gitmeyen sağlık çalışanları, toplu olarak hastane önüne çıkarak, 'Sağlıklı yemek bizim de hakkımız' diye slogan atarak alkışlı protesto eylemi yaptı. Toplanan sağlık çalışanları adına konuşan SES Tunceli Şube Başkanı Özkan Uç, hastane yemekhanesinde 5 aydan beri sağlıksız yemekler çıkarıldığını, birçok çalışanın bu durumu yönetime bildirmesine rağmen bir çözüm bulunmadığını belirterek, şunları söyledi:
"5 aydır farklı nedenlerden ötürü hastane yemekhanesinde yapılan yemeklerden ve kullanılan malzemelerden kaynaklı üyelerimizin tarafımıza ilettikleri şikayetleri, hastane yönetimine defalarca ilettik. Bizim dışımızda hastane çalışanları ve diğer sağlık emekçileri de bu şikayetlerini birçok defa hastane yönetimine iletti. Sendika olarak; sağlıksız yemekler çıkarıldığını ve konunun hassasiyetini defalarca hastane yönetimine ilettik ancak hiçbir girişim dahi olmadı ve sağlıksız yemekler çıkmaya devam etti. Özellikle son bir haftadır bütün çalışanlardan yemekler ile ilgili inanılmaz yoğun bir şikayet alıyoruz. Bunca şikayete rağmen, herkesin daha hassas olması gerektiği aşikarken, kimse sorunumuzla ilgilenmedi bile. Çalışanlarımız canlarını dişine takarak, hastalara şifa bulmaya çalışırken, kendilerine reva görülen bu yemek hizmetinin tüm mesuliyeti idarenin ve genel sekreterliğin sorumluluğundadır. Buradan bir kez daha haykırıyoruz; bütün sorumlular bir an önce hastane yemekhanesi ile ilgilenmeli ve sağlıksız yemeklerin çıkarılmaması için gereken girişimlerde bulunmalıdırlar. Aksi taktirde doğacak sorumluluklarda pay sahibi olurlar."
SES Şube Başkanı Özkan Uç, çözüm bulunması konusunda bakanlık ve valiliğe de çağrıda bulurarak, "Buradan bir kez daha uyarmak istiyoruz; düzgün ve kaliteli yemek yiyebilme hakkı, hem çalışanlarımızın, hem vatandaşımızın en temel hakkıdır. Eğer bu uyarımız dikkate alınmaz ve çözüm bulunmaz ise korkarız ki ilimizdeki hastanede görev yapan sağlık emekçisi kalmayacaktır. Buradan Sağlık Bakanlığı'na ve Tunceli Valiliği'ne çağrıda bulunuyoruz; çalışanlarımızın sorunları ile ilgilenmelerini bekliyoruz ve konuyu derhal araştırılması ve çözüm bulunması için talep ediyoruz, sorun çözümsüz kalırsa bütün meşru demokratik haklarımızı kullanırız" dedi.
Basın açıklamasından sonra sağlık çalışanları, öğle yemeği olarak hastane önünde kurulan bir masada bulunan simit ve poğaçaları, çayla birlikte afiyetle yedi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more