Sözcü Plus Giriş

Türk denizcilere Rus zulmü!

Rus yetkililerin "belge baskısı" yaptığı Türk denizcileri, Rusya'da kamu hizmeti yapmak ve hapis cezası ile tehdit ediliyor.

Güncellenme: 09:25, 26/02/2016
Türk denizcilere Rus zulmü!

0549 807 27 99 numaralı Sözcü WhatsApp hattına gelen bir ihbar Rusya ile yaşanan krizin ne boyuta geldiğini gözler önün seriyor. İhbarı yapanlar bir gemi dolusu Türk denizci.

Turgut ERAT/İSTANBUL

Rus yetkililer Türk denizcilere zorluk çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

TÜRK DENİZCİLER ZORDA

Türkiye'nin sınır ihlali yapan Rus uçağını angajman kuralları çerçevesinde düşürdüğünü açıklamasının ardından başlayan kriz denizde de yaşanıyor. Türkiye’den meyve sebze alınmayacağını açıklayan Rus yönetimi ardından ticareti durdurma noktasına getirdi. Hatta Rusya’da Türk ürünlerinin satışını engellemek için bir ihbar hattı bile kuruldu. Ticarette sancılı bir süreç yaşanırken bu kez Türk denizcilerden gelen bir ihbar ile karadan denize taşındı.

DENİZCİLERE KAMU HİZMETİ CEZASI

Sözcü WhatsApp Hattı’na sorunlarını bildiren Türk denizciler dikkat çeken bir iddiayı dile getiriyor. İddiaya göre Türk denizcilerin “Gemi Adamı” belgeleri Rus makamları tarafından geçerli sayılmıyor. Aynı belgeler ile daha önce defalarca Rusya’ya girdiklerini belirtilen denizciler aksi halde kamu cezası ve hapis ile tehdit ediliyor.

ZORLA BELGE İMZALATTILAR

İhbarı yapan denizcilere Rus makamlar bir belge imzalattı. Belgeye göre Türk denizciler bir daha Rus karasularında görüldüğü takdirde
önce ceza olarak kamu hizmetinde çalıştırılacak sonra da “deport” yani sınırdışı edilecek. Üstelik denizciler bu kuralın tek bir limanda değil Rusya’daki Novorossiysk, Tuapse ve gelendzhik limanlarında da uygulandığını belirtiyor.

RUSYA’NIN GEREKÇESİ

Türk gemicilerin iddiası ise şöyle “Daha önce  48 sayfadan oluşan Türk ‘gemi adamı’ liman cüzdanlarının yenilenerek 60 sayfaya çıkarıldı. 60 sayfalık Gemi Adamı liman cüzdanı onlarda kayıtlı olmadığı için Türk Dışişlerinden Rus Dışişlerine de krizden dolayı bilgi gitmediği için belgelerimiz Rusya hükümeti tarafından geçersiz sayılıyor. Bunun üzerine bizlere bir daha Rusya’ya girmememizi ve girdiğimiz taktirde önce kamu hizmetinde çalıştırılacağımızı sonra da deport edileceğimizi beyan ettiler.”