Sözcü Plus Giriş

Türk-İş Başkanı : Esnek çalışma yasalaşırsa taşeronu arar duruma geliriz

Türk-İş Başkanı : Esnek çalışma yasalaşırsa taşeronu arar duruma geliriz

Güncellenme: 15:54, 24/02/2016
Türk-İş Başkanı : Esnek çalışma yasalaşırsa taşeronu arar duruma geliriz

Edip TEKİN BURSA, (DHA)- HÜKÜMETİN 2016 Yılı Eylem Planında yer alan "İş Kanunu İle Türkiye İş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"na karşı çıkan sendika örgütleri Türk-İş başkanlığında Bursa’da toplandı. Toplantıda konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Esnek çalışma, kiralık işçilik modeli yasalaşırsa taşeron işçiliği arar hale geliriz” dedi.
TBMM’de komisyonda görüşülen "Özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma" yı içeren "İş Kanunu İle Türkiye İş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" na karşı çıkan Türk-İş ve bağlı sendikalar, Bursa’da yapılan Türk-İş Başkanlar Kurulu’nda bir araya geldi.
Esnek Çalışma olarak tabir edilen tasarısının iş ve işçi dünyasında önemli problemlere yol açacağını söyleyen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Kiralık çalışma diye bir bela şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin gündeminde. 20 gündür televizyon kanallarında Çalışma Bakanlığı`na, Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza, kiralık işçiliğin, esnek çalışma modelinin taşerondan daha bela olduğunu, bu tasarının ülkenin gündemine getirilmemesi gerektiğini ifade ettik. Maalesef bugüne kadar aldığımız netice pek iç açıcı değil” dedi.
10 MİLYON KİRALIK İŞÇİ OLACAK
Yasanın, 10 milyon çalışanı kiralık işçi konumuna getireceğini söyleyen Atalay, “Bu yasayla işçiye ayrım yasalaşıyor. Bu yasa uygulanırsa işveren istediği gibi çalışma imkanı bulacak. Bu yasa yürürlüğe girerse işçiler taşeronları arar hale gelecek” diye konuştu.
Hükümetin taşeron işçilere de kadro sözünü verdiğini hatırlatan Atalay, kadroya alınacak işçilerin kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi. Güvenlik, yemek, servis gibi yardımcı işlerde çalışan taşeron işçilerin de kadroya alınmasını isteyen Atalay, “Bunlar asıl işi yapan arkadaşlarımıza yardımcı oluyorlar. Bu yasa kapsamında bunlara da kadro verilmesi lazım” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Geçen Cumhurbaşkanımızı ziyaretimizde, `Sayın Cumhurbaşkanım, bu taşeron işçilerin devlete maliyeti nedir? 2 milyon lira. Arada aracılar var, tefeciler var. Bunları aradan çıkarın 100 lira aşağısına, Türk-İş olarak altına imza atalım. Bunların tamamı bu çatı altında olsun` dedim. Mesela kamuda 5 ay 29 gün çalışan işçilerimiz var. Arkadaşlarımız 20 yıldır 5 ay 29 gün çalışıyor. Taşeronları kadroya geçirirken bu arkadaşlarımızı dışarıda bırakmak uygun değil. Bu arkadaşlarımızın da kadroya alınma mecburiyeti var. Diğer bir talebimiz, kıdem tazminatı son 3 senede 6 ayda bir ülke gündemine getiriliyor. Türk-İş’in 22`nci Genel Kurulu`nda aldığı bir karar var. 29 gün 23 saat dahi olsa biz bu işin altına imza atmayız, bu işi konuşmayız. Bu iş kırmızı çizgimizdir. Bu iş genel grev sebebimizdir.”
“KİRALIK İŞÇİ, SENDİKACI, SİYASETÇİ, GENEL MÜDÜR SÖYLEMİ OLUR MU?”
Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Atalay, mevcut gerginliğe katkı sağlamak istemediklerini de belirtti. Atalay, “Ama bu gerginliğin içerisinde, esnek çalışmayı, kiralık işçiliği ülke gündemine getirmek mantıklı bir iş değil. Kiralık işçi. Adı bir kere kötü. Kiralık işçi, kiralık sendikacı, kiralık siyasetçi, kiralık genel müdür. Böyle bir söylem olur mu? Kökten, bunun hiçbirini kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.
“BURSA’DA İŞÇİLERE MOBBİNG UYGULANIYOR”
Bursa’da özellikle otomotiv sektöründe faaliyet gösteren fabrikalarda işçilere işveren tarafından baskı (mobbing) uygulandığını iddia eden Atalay, “Bursa`da bazı fabrikalarda bizim işçilerimize mobing uygulanıyor Buradan işverenleri ve Çalışma Bakanlığı`nı uyarıyorum. İşyerlerindeki sendikal özgürlüğü sağlayın. Tarafsız, adaletli, merhametli olun. Huzur kenti Bursa’nın huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yoktur. İnsanlar istediği partiye oy veriyorlar, istediği takımı tutuyorlar. İşçiler, istediği sendikaya üye olabilsin. Buna siyasiler, işverenler, patronlar karışmasın. İşçi kime güveniyor, itimat ediyorsa onun yanında olsun. Ama Bursa`da da, İzmit`te de Diyarbakır`da da Edirne`de de bazı siyasiler, bazı belediyeler, bazı işverenler buna çanak tutuyorlar. Patronun, hükümetin sendikası olmaz. Sendika, işçinin Türkiye`nin sendikası olur” dedi.
“İŞÇİYİ SOKAĞA DÖKECEK OLUMSUZLUKLARDAN VAZGEÇİN”
Esnek çalışma modelini eleştiren Atalay, Başbakan Davutoğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya çağrıda bulunarak, “İşçiyi gerecek, sokağa dökecek olumsuzluklardan vazgeçin. Türkiye`ye, Türk-İş yönetimine kulak verin. Bizim taleplerimiz Türkiye ve işçinin çıkarları içindir” diye konuştu.
Kiralık işçilikle ilgili tasarının meclisten geçmemesi için pazartesi günü 81 ilde imza kampanyası başlatılacağını hatırlatan Atalay, “İşçiyi, esnafı, çiftçiyi, Türk halkını buraya davet edeceğiz. Kiralık işçilik de satılık işçilik de istemiyoruz. Sloganımız budur. Bu imzaları hafta sonu AK Parti il başkanlıklarına teslim edeceğiz. Bu sürede sokak sokak, ev ev, kasaba kasaba dolaşarak bu yasanın zararlarını anlatacağız” dedi.

DHA