Sözcü Plus Giriş

‘Türkiye bir Avrupa devletidir’

Başbakan Binali Yıldırım, Vize serbestliği ve İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecine ilişkin "Türk vatandaşlarına vize serbestliğine yönelik AB taahhüdünün de gecikmeden gerçekleşmesini beklemekteyiz. İslam korkusu, karşıtlığı yabancı düşmanlığı Avrupa başta olmak bütün insanlık için yeni bir tehdit alanıdır. Sınırlarımızda ne terör ne de tek yanlı oldu bittilere asla razı göstermeyiz. Türkiye bir Avrupa devletidir. Avrupa ile bütünleşme sürecinin bir parçasıdır. AB'nin eşit üyesi olmak için çalışmalarını uzun bir süredir sürdürmüş bundan böyle de sürdürecektir" dedi.

Güncellenme: 22:31, 27/06/2016
‘Türkiye bir Avrupa devletidir’

Başbakan Binali Yıldırım, AKP Genel Merkezi’nde 9. Geleneksel Büyükelçiler iftarında konuştu. Mülteci sorununa dikkat çeken Yıldırım, “İnsani krizler katlanarak büyüyor. Türkiye’de terör ile mücadele başta olmak üzere Suriye’deki iç savaş 5. yılına girdi. İnsanlar canlarını kurtarmak için her türlü tehlikeye rağmen yerlerinden yurtlarından başka bir bölgeye, bilinmeze yolculuk yapıyorlar. Dünyada göçmenlerin sayısı 55 milyona ulaştı. Onlarca ülkenin nüfusundan fazla. İnsanlığın BM farklı bir şekilde yaklaşması insanlık dramının mutlaka çözümüme ulaştırılması için bütün ülkeler olarak daha fazla çalışmalıyız. Suriye’deki tablo gittikçe kötüleşiyor. Yarım milyonu aşan insan, masum hayatını kaybetti. Anlamsız bir savaş uğruna hayatlarını kaybetti. Milyonlarcası yerlerinden oldu. Türkiye baştan beri gerçek bir siyasi çözümü savundu bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz. Biz sınırlarımızda ne terör ne de tek yanlı oldu bittilere asla razı göstermeyiz” diye konuştu.

Yıldırım, “Bölgemizde barış ve istikrarın tesisi bakımından kilit ülkelerden biri de şüphesiz Irak’tır. Etnik ve mezhepsel çeşitliliği modeldir. Aramızda ekonomik, tarihi, kültürel açısından koparılamaz bağlar bulunan Irak’ın güvenlik ve refahı Türkiye’nin refahı ve güvenliği kadar önemlidir” dedi.

“SURİYELİLER İÇİN YAPTIĞIMIZ HARCAMALAR 11 MİLYAR DOLARI BULDU”

Türkiye’nin mültecilere olan desteğine ilişkin Yıldırım, “Ülkemizde bulunan Suriyeliler için vicdani sorumluluk gereği bugüne kadar yaptığımız harcamalar 11 milyar doları buldu. Helali hoş olsun. İnsan yaşatmak her şeyin önünde gelir. Uluslararası toplumun katkısının sadece 512 milyon dolar olduğunu da hatırlatmak isterim. Yaptığımız yardımların neredeyse 20’de biri. Sorumluluk paylaşılmalı. Yeniden yerleştirme bu kapsamda önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Vize serbestliği ve İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecine ilişkin Yıldırım şu ifadeleri kullandı.
“Türk vatandaşlarına vize serbestliğine yönelik AB taahhüdünün de gecikmeden gerçekleşmesini beklemekteyiz. AB’deki son gelişmelere baktığımızda 23 Haziran’da Birleşik Krallık’ta yapılan referandumdur. Demokrasi ve mili iradeye saygıyı esas alan bir yöntem olan kararın hayırlı olmasını dilerim. Birleşik Krallık ve AB için bundan böyle yeni bir dönem başlamıştır. Hayati bir öneme sahip. AB’nin önünde cevabı meçhul sorular olacaktır. Birleşik Krallık esasında bu referandum ile AB’ye bir mesaj vermiştir. AB’ni de bu mesajı iyi okuyarak iç sorgulamasını yaprak daha kucaklayıcı bir vizyon, gelecek arayışında olması gerekir. Bu değişim diğer bazı AB üyelerinin Birleşik Krallık’ı örnek almaktan alıkoyacak bir netice vermesi için de mutlaka gereklidir. Birliğin güçlenerek devam etmesinden yanayız. Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma kararının Avrupa’da doğurduğu en büyük risk milliyetçi ve ırkçı söylemlerin daha da güç kazanma ihtimalidir.

IRKÇILIK, İSLAM KORKUSU, KARŞITLIĞI İNSANLIK İÇİN YENİ BİR TEHDİT ALANIDIR

Irkçılık, İslam korkusu, İslam karşıtlığı yabancı düşmanlığı Avrupa başta olmak bütün insanlık için yeni bir tehdit alanıdır. Avrupa bu tehlikeye daha çok maruz kalmaktadır. Her türlü aşırılığa karşı uyanık olmak zorundayız. Türkiye, Birleşik Krallık’taki siyasiler tarafından tartışmanın odağına çekilmek istenmiş ülkemiz vakarlı duruşunu muhafaza etmiştir. Yeni dönemde AB’de kalıştan yana olan yöneticilerin ülkemizin tam üyeliği ile ilgili kullandıkları ifadeler hayal kırıklığı, üzüntüden öte ikircikli bir tutuma işaret ederek güven eskiliğini de beraberinde getirmiştir.”

TÜRKİYE BİR AVRUPA DEVLETİDİR

Birleşik Krallık’ta yürütülen kampanyada kullanılan söylem ve tonunun AB’nin temel değerleri ile vahim bir şekilde çeliştiğine dikkati çeken Yıldırım, “Türkiye bir Avrupa devletidir. Avrupa ile bütünleşme sürecinin bir parçasıdır. AB’nin eşit üyesi olmak için çalışmalarını uzun bir süredir sürdürmüş bundan böyle de sürdürecektir” dedi.