Türkiye’nin en büyük çevre davasını açmaya hazırlanıyorlar

Amasra'ya kurulacak ilk termik santral için onay verildi. Daha önce birçok çevreci platformun karşı geldiği projeye ekim ayında 'ÇED olumlu' raporu verilmesinin ardından Bartın Platformu, Türkiye'nin en büyük çevre davasını açacaklarını açıkladı. Fatih'in 1460 yılında 'Çeşm-i cihan (Dünyanın gözü)' olarak adlandırdığı Amasra'nın termik santralden korunması için 1460 davacı ile dava açılmayı hedefliyorlar.

Türkiye’nin en büyük çevre davasını açmaya hazırlanıyorlar

Amasra’ya kurulmak istenen termik santrale karşı 1460 davacı ile dava açılmaya hazırlanılıyor. HEMA Termik Santrali’ne verilen ÇED olumlu kararına karşı dava açmaya hazırlandıklarını açıklayan Bartın Platformu, vatandaşlardan yoğun destek aldıklarını belirtti. Muhtarların da avukatlara vekalet verdiğini açıklayan platform, bölgenin önemine dikkat çekerek Fatih’in sefer sırasında Amasra için “Çeşm-i Cihan bu mu ola” sözlerinin tarihe geçtiğini hatırlattılar.

126 sivil toplum kuruluşunun da harekete geçtiği dava ile ilgili Bartın Platformu’nun açıklaması şöyle:

Bartın Platformu adına konuşan Prof. Dr. Erdoğan Atmış, “1 hafta içinde davacı sayısı 1000'e ulaşmıştır. Hedefimiz 1460 davacıdır. Bu rakam Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı aldığı tarihi ifade etmektedir. Bir rekora doğru gitmekteyiz. Stantlar kurduk, halka dava sürecini ve noter aracılığıyla dava açmak için avukatlara nasıl vekalet verebileceklerini anlatmaktayız. Bir yandan dava dilekçesini hazırlamaktayız. 19 Ekim Muhtarlar Günü'ydü. Amasra'da törene katılan bütün muhtarlar (35 muhtar) hep birlikte davacı olmak için notere vekalet vermeye gitmiştir. Daha fazla desteğe ihtiyaç duymaktayız. Herkesi davamıza destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

amasra

Bartın Amasra halkı Amasra'da yapılmak istenen Hema Termik Santraline karşı olduğunu defalarca belirtmiş; binlerce kişinin katıldığı mitingler yapmış, termik santralle ilgili yapılmak istenen 9 ayrı ÇED halkın katılımı toplantısını yine binlerce kişinin katılımıyla yaptırmamıştır. Bartın Amasra halkının termik santral yaptırmamak için sürdürdüğü termiksiz yaşam mücadelesi tüm ülkede örnek olmuş ve ulusal ve uluslararası medyada yer almıştır. Bartın Amasra halkının sesini tüm dünya duymuşken Ankara'daki bürokrat ve siyasiler bu sese kulak tıkamıştır. Hepsinden öte 2014 yılındaki on günlük Nihai ÇED raporu askı sürecinde Amasra'da yapılmak istenen termik santrale karşı 42 bin ayrı dilekçe veren Bartın Amasra halkının bu güçlü çığlığı, Türkiye'de ilk kez ÇED kararlarına karşı böyle büyük bir itiraz yaşanmasına rağmen göz ardı edilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dosyası iki yıl rafta bekletildikten sonra 10 Ekim 2016 tarihinde santral için ÇED olumlu kararı verilmiştir.

“AMASRA İÇİN HENÜZ HER ŞEY BİTMEMİŞTİR”

Bu kararı yöre insanlarımız için bir müjde olarak yaymaya çalışan ve termik santrali yöreye yararlı bir şeymiş gibi göstermek için rüşvetler dağıtan şirketten başka bu habere sevinen kimse yoktur. Bakanlıktan çıkan bu karara ve halkı kandırmaya yönelik propagandalara rağmen; Bartın Platformu olarak Amasra'ya termik santral yapılmasının önüne geçeceğimize inanıyoruz. Amasra için henüz her şey bitmemiştir. Bartın Platformu ÇED olumlu kararının iptali için hukuksal mücadeleyi ÇED olumlu kararı çıktığı gün başlatmıştır. Bartın Platformu olarak; tıpkı ülkede daha önce hiç yapılmayanı yapmışsak ve 42 bin ayrı itiraz dilekçesini ÇED sürecinde bakanlığa ulaştırmışsak, şimdi de binlerce davacıyla hakkımızı arayacağız. İlk hedefimiz 1460 davacı ile dava açmaktır. Fatih Sultan Mehmet'in 1460 yılında “Çeşmi cihan (Dünyanın gözü)” olarak adlandırıp hayran olduğu ve bir tek top atışı yapmaya kıyamadan anahtarını çatışmasız teslim aldığı Amasra'nın tarihi değerini vurgulamak için ilk hedef olarak bu sayıyı seçtik. Fakat halkımızın dava açma konusundaki yoğun ilgisini gördükçe bu sayıyı oldukça aşacağımızı düşünüyoruz.

bartin-2

AMASRA’YA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM

İlk standımızı ÇED olumlu kararından sonra iki gün içinde Amasra'da kurduk ve kısa süre içinde yüzlerce davacıya ulaştık. Amasra'nın ardından Bartın'da da Hükümet Caddesi Eski Belediye önünde şu anda açılışını yaptığımız standlarımızda Amasra'da yapılmak istenen Hema Termik Santrali için verilen ÇED olumlu kararının ne anlama geldiğini ve bu karara açacağımız davaya vatandaşlarımızın nasıl katılabileceğini anlatacağız. Bu standlarımız 8 Kasım 2016 tarihine kadar açık kalacak. Halkımızdan; hepimizin ve çocuklarımızın geleceği için bu kısa süre içinde ihmal etmeden notere gitmesini ve bu işi gönüllü olarak üstlenen avukatlarımıza vekalet vermesini istiyoruz. Bu konudaki bilgiler standlarımızdaki görevli arkadaşlarımız tarafından kendilerine iletilecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla.

BARTIN PLATFORMU

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...