Sözcü Plus Giriş

Türkiye’yi dolaşıp 1 lirayla dert dinliyorlar

Türkiye’nin 50’den farzla ilini dert dinleyerek gezen üniversiteli gezgin gençler, sonluğu Eskişehir’de aldı. Okullarını bırakıp yurdun birçok noktasını plansız şekilde dolaşan gençler, yol masraflarını 1 liraya dert dinleyerek çıkarıyor.

Güncellenme: 14:19, 31/08/2016
Türkiye’yi dolaşıp 1 lirayla dert dinliyorlar

Porsuk Bulvarı Adalar mevkinde önlerine koydukları ‘Dertleşmek 1 TL, Fotoğraf 50 kuruş' yazılı kartonlarla oturan 8 gezgin genç, plansız şekilde çıktıkları yolculukların masraflarını çıkarıyor. Birçok vatandaşın dikkatini çekmeyi başaran gençler, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını da fırsata çevirerek ‘Gezgine yardım', ‘Bayrak 50 kuruş' yazılı kartonla da Türk bayrağı sattı. 1 lira karşılığında yaklaşık 10 ile 15 dakika arası dert dinleyen gezginler, yurt dışı gezileri için gereken parayı böyle çalışarak toparladıklarını söyledi.

Foto: İHA

Foto: İHA

“OKULU BIRAKTIM GEZİYORUM”

İlk yaptığı kampta gezginlerle tanıştıktan sonra okulu bırakıp gezmeye başladığını söyleyen Furkan Özdemir, “Normalde Ankara'da yaşıyorum. Kastamonu'da öğrenciyim. Kastamonu'da bir gün kamp yaptık, orada gezginlerle tanıştım o günden beri 1 yıldır geziyorum. Elektronik Mühendisliği Bölümünde okuyordum, okulu filan bıraktım geziyorum. 1 liraya dert dinleme işini daha önce grupta yapan bazı arkadaşlar vardı, biz de onlardan görüp yaptık” şeklinde konuştu.

Foto: İHA

Foto: İHA

“EN ÇOK SEVGİLİ VE AİLE KONUSUNDA DERTLERİ OLAN VAR”

Giresun'da öğrenci olan Beste Begüm ise, yol masraflarını karşılamak için dert dinlediklerini söyleyip, biriktirdikleri para ile yurt dışına çıkacaklarını ifade ederek, “İnsanların çok değişik dertleri oluyor. Mesela en çok sevgili ve aile konusunda dertleri olan var. Biz gezerken ihtiyaçlarımızı karşılamak için bunu yapmaya başladık. Şimdi biriktirdiğimiz para ile yurt dışına çıkacağız. Şuana kadar yaklaşık 50 il gezdik. Bundan sonraki durağımız Bursa olacak. Nilüfer Fest'e gideceğiz. Biletimiz olmadığı için orada da dert dinlemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Foto: İHA

Foto: İHA

Ayrıca gençler, kendilerinin son duraklarının olmadığını ve kar kış demeden gezdiklerini de ekledi. Öte yandan, Adalar istikametinden geçen bazı vatandaşlar da gezgin gençlerin 1 liraya dert dinlediğini görüp, kendilerince yol masraflarını çıkarması için gençlere destekte bulundu.

İHA