Sözcü Plus Giriş

“Türkiye’yi terk edin” ne anlama geliyor?

İsrail ve ABD’nin arka arkaya kendi vatandaşları için “Türkiye’yi terk edin, gitmeyin” uyarısı yapması kafaları karıştırdı.

Güncellenme: 16:57, 30/03/2016
“Türkiye’yi terk edin” ne anlama geliyor?

Veli TOPRAK/ ANKARA – Özellikle ABD'lilerin üç ildeki ‘asker yakınlarının' ayrılmasını istemesi soru işaretlerine neden oldu. CHP ve MHP'li milletvekilleri iktidarın ‘güvenliği sağlayamadığı' eleştirisinde bulundu.

 

Son dönemde yaşanan canlı bomba saldırılarından sonra bazı ülkeler vatandaşlarının Türkiye'den ayrılmalarını istedi. İki gün önce İsrail, vatandaşlarından Türkiye'ye gidilmemesini ve ‘mümkün olan en kısa sürede' ayrılmalarını istedi. Bu çağrıdan bir gün sonra da ABD, Adana, İzmir ve Muğla'daki askeri personelin ailelerinin Türkiye'den ayrılmalarına karar verdi. Son yıllarda ilk kez bu iki ülke vatandaşlarını ülkemizden çıkarmak istiyor. Bu çağrıların ne anlama geldiği merak konusu oldu. Siyasiler uyarılarla ilgili SÖZCÜ'ye şu değerlendirmeleri yaptılar:


 İKTİDAR UYUYOR

TBMM Dışişleri Komisyon Üyesi, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal: “Ülkemizin şu anda güvenli olmadığını açıkça dile getirmektedirler. Hatırlıyorsanız, 2011 yılında Suriye'de olaylar başladığı zaman önce ülkeler oradaki elçiliklerini kapatmaya başladılar. Burada kötü olan şey şu; bütün bu uyarılar dış ülkelerden geliyor. Biz TBMM'de bütün uyarılarımıza rağmen, sorumlu olanlar, iktidar, uyuyorlar. Görmezden geliyorlar, halkımızı kandırmaya çalışıyorlar. İnsanlar kaygılı, endişeli, tedirgin. Sokağa çıkamaz oldu. ABD'nin bütün asker yakınlarının ülkelerine çağırmasının arkasında soru işareti vardır.Artık ülkemizde mevcut iktidar güvenliği sağlayamadığı için ülkelerine çağırmışlardır. Bunun başka izahı yoktur.”

 TEYİT ETMEDEN UYARMAZLAR!

TBMM Dışişleri Komisyon üyesi, MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ: “ABD ve İsrailler teyit edilmiş istihbarat bilgisi almadan böyle bir duyuru yapmazlar. İki ülke istihbaratı ortadoğuda iyi örgütlenmiştir. Türkiye ile ilgili bu kadar önemli karar aldıklarına göre stratejik ve operasyonel düzeyde teyit edilmiş istihbarat vardır ellerinde. (Neden 3 şehirdeki ABD'liler için uyarı yapıldı?) Saldırıların nerede gerçekleşeceğine ilişkin bir upucu verebilir. Ama tek kriter bu değildir. Başka yerlerde de saldırı gerçekleşebilir. Veya oralarda fazla ABD ailesi olmayabilir. Konsolosluk, büyükelçilik çalışan sayısı haber vermeden azaltılmış olabilir. Aileler yollanmış olabilir. Dost istihbarat servisleri (NATO üyesi ülkeler) arasında bilgi paylaşımı olur. Alman Dışişleri Bakanlığı böyle bir açıklama yapıyorsa, Alman istihbarıtı Türk istihbaratına mutlaka bilgi vermiştir. Bu tür açıklamaların kapalı tutulmasında fayda vardır. Bulunduğu ülkeye zarar vermemesi için. Hedef sayısı, insan sayısı büyüdükçe kontrol altına almak zor olur.”

 NEDEN BU 3 İL?

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen: “ABD Savunma Bakanlığı'nın Adana Muğla ve İzmir üslerindeki personel ailelerinin şehri terk etmeleri yönünde aldığı karar çok dikkat çekicidir. ABD'nin Türkiye'de sadece bu 3 ilde üssü bulunmuyor. Örneğin Malatya Kürecik'teki üs neden bu karara dahil edilmemiştir? Özellikle bu 3 il için böyle bir karar alınması, bu illerde terör eylemi yapılacağına dair ABD'nin bir istihbaratı olduğu şüphesini kuvvetlendirmektedir. Böyle bir istihbarat varsa ve bu istihbarat bizim vatandaşlarımızdan saklanıyorsa olay daha da vahimdir. Ülkeyi yönetenler, insanlarımızın can ve mal güvenliğini sağlama konusunda ne yapmayı düşünüyor? Bizim istihbaratımız ne yapıyor? Anlamak mümkün değil.”

Yayınlanma Tarihi:16:56,