Ege’de facia: 39 ölü

Ege denizi bir mülteci dramına daha şahit oldu. Bir mülteci teknesi alabora oldu. 39 kişinin cesedi sahile çıkarıldı. Arama çalışmaları sürüyor.

Ege’de facia: 39 ölü

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nden Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek isteyen mültecilerin bulunduğu tekne kıyıya yakın bir yerde kayalıklara çarparak battı. İlk belirlemelere göre 39 kişinin cesedine ulaşıldı. 75 kişi ise canlı kurtarıldı. Arama çalışmaları sürüyor.

FOTO:DHA – Bölgede arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

TEKNE ALABORA OLDU

Ayvacık sahillerinden sabah saatlerinde Yunanistan’ın Midilli adasına geçmek isteyen mültecilerin içinde bulunduğu tekne, Bademli açıklarında önce alabora oldu. Yan yatan teknedeki mültecilerin ‘Alo 158 Sahil Güvenlik İhbar Hattı’nı arayarak yardım çağrısı üzerine bölgeye Sahil Güvenlik ekipleri hareket etti.

FOTO:DHA – Denizden çıkaralınlar hastanelerde tedavi altına alındı.

Yan yatan tekne tamamen batarken, mülteciler suya düştü. Bölgeye ulaşan Sahil Güvenlik ekipleri 75 mülteciyi kurtardı.  Çoğu çocuk 39 kişinin ise cesedine ulaştı. Cesetlerin bir kısmı ve sağ kurtarılanlar sahile getirildi. Vücut ısısı aşırı düşerek hipotermi tehlikesi geçirenlerin ambulanslarla Edremit Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındığı belirtildi.

FOTO:DHA – Cesetlerin birçoğu çocuklara ait.

“BEN YAPMADIM”

Olayla ilgili 1 Türk, organizatör olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Şüpheli organizatörün ifadesinde “Ben yapmadım. Beni kullandılar. Ben de teknedeydim” dediği öğrenildi.

Kaçakların bindiği 17 metrelik teknenin kıyıdan açıldıktan kısa süre sonra kayalıklara çarparak battığı belirlendi.  6 cesedin teknede, diğerlerinin denizde ve sahilde bulunduğu belirtildi.

“ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR”

CNN Türk canlı yayına katılan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin “Kıyıya vuran cesetler var. Daha fazla dağılmış halde cesetler var… Ceset sayısı artabilir. Kıyıya yakın bir yerde kayık batmış. Üstünde de 100’ün üzerinde insan olduğu söyleniyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...