Üniversiteli ATM çetesi 2 milyon vurgun yaptı

İstanbul Polisi, bir üniversite öğrencisinin hazırladığı, ATM'lere yerleştirilen düzenekle 20 bin kişiden 2 milyonluk vurgun yapan çeteyi çökertti. İlk kez gerçekleştirilen bir yöntem kullanan çetenin, kopyalama aparatlarını ATM bakım görevlisi sayesinde, bankamatiklerin içine yerleştirdikleri belirlendi. Bakım görevlisi ve 4 şüpheli yakalandı.

Üniversiteli ATM çetesi 2 milyon vurgun yaptı

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nü harekete geçiren çalışma, bankalardaki paraları boşaltılan çok sayıda müşterinin polise başvurmasıyla başlatıldı. Araştırmalarda, paraların başvuru yapan banka müşterilerinin kartlarından çekildiği belirlendi. Özel ekip kuran Siber Şube Müdürlüğü, kartların kopyalandığını tespit etti. Şüphelilerin kullandıkları ATM’ler ve kameralar incelendi, kart kopyalama düzeneği olmadığı sadece kamera yerleştirdiğini belirlendi. Araştırmalarda, şikayetlerle, ATM bakım tarihleri arasında bağ olduğu tespit edildi. Bunun üzerine ATM’leri söken uzman ekipler, düzeneklerin bankamatiklerin içerisinde olduğunu ortaya çıkardı.

_20161026_114604
 
TEKNİK SERVİS GÖREVLİSİ

Banka görevlilerinin bilgisine başvuran ekipler, önemli bir detaya ulaştı. Yetkililer, talepleri olmadığı halde, teknik servis yetkilisinin ATM bakımına gelindiğini söyledi. Araştırmalarda bakıma giden kişinin, ATM kasa şifre bilgilerine sahip sayılı kişilerden olan Emrah E., olduğunu tespit etti. Polis, Emrah E.’yi mercek altına alarak teknik ve fiziki takip başlattı. Araştırmalarda Emrah E.’nin dolandırıcılıktan kaydı olan, Koray G. ile bağlantısı tespit edildi.

REZİDANSTA VURGUN PLANI

Soruşturmayı derinleştiren polis, olayın içyüzünü öğrenmeyi başardı. İddiaya göre, dolandırıcılık kaydı olan Koray G.,  kuzeni Ünal Umut G., arkadaşları Nevzat Ö. ve özel bir üniversitede mekatronik bölümü 3. Sınıf öğrencisi Ramazan Ç., Pendik’te bir rezidansta ofis kiraladı. Çete dolandırıcılık için plan yaptı. Ramazan Ç., kartların kopyalanması için banka ATM’lerinin içine yerleştirilecek bir düzenek hazırladı. Bununlada yetinmeyen Ramazan Ç., çocukluk arkadaşı olan teknik servis görevlisi ile görüştü. Düzeneğin ATM içerisine yerleştirilmesi konusunda Emrah E.’yi ikna etti.

dsc_0038
2 MİLYON LİRA

Cihazın ATM’lere yerleştirilmesinin ardından, kart sahiplerinin bilgilerini alan çete, Pendik’teki ofiste kart kopyalamaya başladı. Şebeke üyeleri 20 bin kişinin hesabından 2 milyon lira para çekti. Şüphelilerin paraları oluşturdukları ikiz kartlarla çektikleri belirlendi.

SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

Çalışmaların tamamlanmasının ardından harekete geçen İstanbul Siber Polisi operasyon düzenledi. Umut G. ve  Koray G. Maltepe’de  para çekmek için geldikleri ATM’de suçüstü yakalandı. Teknik servis görevlisi Emrah E. ise, ATM yakınlarında otomobil içerisinde gözaltına alındı. Diğer çete üyeleri üniversite öğrencisi Ramazan Ç. ve Nevzat Ö. ise Pendik’te yakalandı.

5 MİLYONLUK ENGEL

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, kart kopyalama çihazları, çok sayıda kopyalanmış kredi kartı, kopyalanmaya hazır elektronik kart, ATM parçaları, bilgisayar ele geçirildi. Emrah E.’nin otomobilde yapılan aramada da ise 10 bin lira para , kopyalama düzenek parçaları,  güvenlik kameralarına yakalanmamak için kullanıldıkları peruklar ve şapkalar bulundu. Şüphelilerde bulunan dijital depolama alanlarında çok sayıda kişiye ait bilgi olduğu belirlendi. Bu bilgilerle çetenim 5 milyon daha haksız kazanç elde edilebileceği, polisin baskınının bunu engellediği öğrenildi.

_20161026_112842
BMW VE 50 BİN LİRA

Gözaltına alınan şüpheliler Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Şüphelilerin sorgusunda, teknik servis görevlisinin çetenin isteğini gerçekleştirmek için 50 bin lira para aldığı belirlendi. Cihazı hazırlauan üniversite öğrenvisine ise BMW marka otomobil aldığı ortaya çıktı. Operasyonda BMW otomobile de el konuldu. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 5 şüpheli sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...