Sözcü Plus Giriş

UŞAK Belediyesi'nin tahsis ettiği moloz döküm alanını tercih etmeyenler ormanlık alanları moloz çöplüğüne çevirdi.
Uşak'ın merkeze bağlı Gücer, Karaağaç, Hacıkadem gibi ormanlık alanlarına dökülmüş moloz ve çöp, görüntü kirliliğine neden oldu. Kuzey çevre yolunun yapımının devam ettiği eski çöplük alanında molozların dökülmesi için büyük bir alan tahsis edilmesine rağmen, bazı vatandaşların molozları belirlenen alana bırakmak yerine ormanlık alanlara dökerek, çevre felaketi yarattıklarını dile getiren AK Partili Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, "Moloz döküm alanında vatandaşa kolaylık olması açısından iki adet kepçemiz hazır bekletiliyor. Tüm uyarılara rağmen bazıları halen ormanlık alanı tercih ediyor. Ormanlık alanlara moloz dökenlere cezai uygulamalar var ve yakalananlara ceza da kesiliyor. Vatandaşlarımızdan ormanlık alanlara moloz veya başka bir atık dökenleri gördüklerinde belediye, orman gibi resmi kurumlara ihbarda bulunmalarını istiyoruz" dedi.
ÇEVREYE SAYGI ÖĞRENİLMELİ
Uşak'ta her geçen gün kirlenen ormanlık alanlarda vatandaşların çevreye saygı göstermeyenlere karşı duyarlı olmaları gerektiğini ifade eden Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel, "Ormanlara moloz döken, mesire alanlarında çöplerini bırakanlar artık çevreye saygıyı öğrenmelidir. Bizler temiz ve sağlıklı yerlerde yaşamaya layık insanlarız. Çevre ve orman kirliliği Uşak'ın önemli sorunlarından birisidir. Bu tür davranışlarda bulunanlara yetkililerin bir şeyler yapması gerektiğine inanıyoruz" dedi.
CEZASI VAR
Uşak Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, ormanlık alanlara ve orman yollarına moloz ve çöplerin dökümü sırasında yakalanılması halinde o kişi hakkında zabıt tutularak konunun mahkemeye taşındığını belirtti. Yetkililer, "Mahkeme çöp dökülen alanın kıymet takdirini bilirkişi raporuyla belirledikten sonra ormanın yeri ve kıymetine göre verilecek para cezasını da belirliyor. Bunun alt veya üst sınırı yok. O anki bilirkişi raporunda alanın genç orman olması, yakınında derenin bulunması gibi etkenler cezanın artmasına neden oluyor. Ceza miktarı dökülen alanın kıymetine göre değişiyor" dedi.
ORMAN KÖYLÜLERİ ÖNLEM ALINMASINI İSTEDİ
Gücer Köyü'nde yaşayan vatandaşlar, bakir ormanlık alana atılan molozların doğal güzelliği yok ederek ağaçlara zarar verdiğini ifade etti. Köylüler, temiz havası ve el değmemiş doğasıyla muhteşem bir konumda olan Gücer ormanlarının, çevre bilinci olamayan sanayici ve vatandaşların atıklarıyla çöplük haline getirilmesi konusunda yetkililerden önlem almasını istedi.

 

DHA