Sözcü Plus Giriş

Uyuşturudan tutuklanan üç üniversiteliye tahliye

Uyuşturudan tutuklanan üç üniversiteliye tahliye

Güncellenme: 12:53, 28/03/2016
Uyuşturudan tutuklanan üç üniversiteliye tahliye

İZMİR'de, evlerinde Hollanda'dan getirdikleri uyuşturucu imal edilen bitkiyi yetiştirip sattıkları idida edilen 3 üniversite öğrencisi, tutuksuz yargılandıkları davada geçen hafta 15 yıl 10'ar ay hapis cezasına çarptırılıp, tutuklandı. Avukatlarının bir üst mahkemeye yaptıkları itiraz sonucu 3 öğrenci tahliye edildi.
İzmir'deki bir evde özel düzenekle uyuşturucu yetiştirilip satıldığı ihbarını değerlendiren polis ekipleri baskın yaptı. Evdeki saksılarda, Hollanda'dan getirilip yetiştirilen uyuşturucu madde imalinde kullanılan bitkiler ile masa üzerinde bir miktar esrar bulundu. Polis, evde kalan üniversite öğrencileri O.A. ve A.R.B. ile Y.A.T.'yi gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen 3 şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Haklarında dava açılan 3 öğrencinin yargılanmasına geçen hafta İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Son duruşmaya, tutuksuz yargılanan 3 sanık ile avukatları katıldı. Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru K.A., emniyette kayıtlı bir muhbirin kendilerine adresi verdiğini, sanıkların düzenek ve tohumları borçla aldıklarını, esrarı yetiştirip sattıktan sonra borçlarını ödeyeceklerini söylediklerini anlattı.
Cumhuriyet savcısı mütalaasında üç sanığın da cezalandırılmasını istedi. Sanık A.R.B., "Böyle bir suç işlediğim için çok pişmanım" dedi. Diğer iki sanık da aynı yönde ifade verdi. Sanıkların avukatları, "Her üçü de uyuşturucu kullanıyor. Kendileri kullanmak amacıyla internetten araştırma yapıp, böyle bir cahillik yapmışlardır. Gelecekleri söz konusudur, lehe olan hükümler uygulansın" diyerek savunma yaptı.
Mahkeme Başkanı Hakim Hüseyin Yaşar Özyavuz kararı açıkladı ve üç sanık da 'Ticari amaçla uyuşturucu madde bulundurmak' ve 'Uyuşturucu bitki ekmek' suçlarından 15 yıl 10'ar ay hapis cezasına çarptırıp, tutuklandı. Bir hakimin şerh koyduğu karar sonrası üç sanık polis tarafından elleri kelepçelenerek cezaevine götürüldü.
Üç öğrencinin avukatı tutuklamaya karşı bir üst mahkeme olan 6'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, suç vasfının değişme ithimali olduğunu ve Yargıtay'da temyiz işleminin uzun süreceğini belirtip, sanıkların tahliyesine karar verip, dosyayı mahkemesine gönderdi. Üç öğrenci karar sonrası cezaevinden serbest bırakıldı.

 

DHA