Sözcü Plus Giriş

Üzerine şirket kurduğu arkadaşını öldürmeye teşebbüse 12.5 yıl hapis cezası

Üzerine şirket kurduğu arkadaşını öldürmeye teşebbüse 12.5 yıl hapis cezası

Güncellenme: 13:33, 19/02/2016
Üzerine şirket kurduğu arkadaşını öldürmeye teşebbüse 12.5 yıl hapis cezası

Hakan ÇELİKBAŞ SAMSUN, (DHA)- SAMSUN`da zeka geriliği bulunan 52 yaşındaki Ali Demir`i adına kimlik çıkarıp, şirket kuran ve daha sonra otomobille uçuruma yuvarlayıp öldürmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanan 52 yaşındaki Hamit Başer, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 
Olay, 10 ay önce İlkadım İlçesi Karasamsun Mahallesi`nde meydana geldi. Uçuruma yuvarlanan otomobilden sağ kurtulan Ali Demir, kendi imkanlarıyla yola çıkıp bir benzin istasyonuna sığındı. Olay polise bildirildi. Olay yerine gelen polis, Demir`i hastanede tedavi ettirdikten sonra emniyete götürdü. Demir, burada polislere kaza sırasında yanında Hamit Başer`in de olduğunu söyleyip, "Aynı mahalleden arkadaşız. Hamit Başer, 20 yaşındayken Fransa`ya gitti. 5 yıl önce Türkiye`ye tatile geldiğinde benim adıma sahte kimlik çıkardı. Benim bunlardan haberim yoktu. Ben devletten özürlü maaşı alıyorum. Bir süre sonra maaşım adıma şirket kurulu olduğu için kesildi. Daha sonra kardeşim Şaban Demir ile birlikte Nüfus Müdürlüğü`ne giderek araştırma yaptık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Hamit Başer`in benim adıma sahte kimlik çıkarıp şirket kurduğu ortaya çıktı. Bir süre sonra şirket üzerinden benim adıma çektiği krediler nedeniyle bana haciz gelmeye başladı. Şikayetçi olduk" dedi.
Hamit Başer`in Fransa`dan İstanbul`a, buradan da kiraladığı 07 ZG 992 plakalı otomobille geçen yıl 19 Nisan`da Samsun`a geldiğini belirten Ali Demir, "Gezmek için otomobiline bindim. Otomobilde konuşurken bana karşı yanlış yaptığını kabul etti. Sonra da otomobili yolun kenarına çekip aşağıya indi. Çalışır vaziyetteki otomobili ben içindeyken uçuruma itekleyerek kaçtı. Sonra da bu kaza meydana geldi" diye konuştu. İfadeler üzerine harekete geçen polis, İstanbul Atatürk Havalimanı`ndan Fransa`ya gitmek üzere olan Hamit Başer`i gözaltına aldı. Başer`in yapılan üst aramasında üzerinden çok sayıda sahte kimlik ve pasaport çıktı. Öldürmeye teşebbüs, dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik suçlamasıyla İstanbul`da gözaltında bulunan Hamit Başer burada çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Samsun 2`nci Ağır Ceza Mahkemesi`nde `beden ve ruh sağlığı bakımından kendini savunamayacak bir kişiyi suçu gizlemek ve delilleri ortadan kaldırmak amacıyla öldürmeye teşebbüs` suçundan tutuklu olarak yargılanan ve Samsun Kapalı Cezaevi`nde yatan Hamit Başer ile olayın mağduru Ali Demir karar duruşmasında hazır bulundu. Ali Demir, şikayetçi olduğunu tekrarlayıp sanığın cezalandırılmasını istedi. Daha sonra son savunmasını yapan Hamit Başer, suçsuz olduğunu söyleyip, "Mağdur oldum. Beraatimi istiyorum" diye konuştu.
DHA