Sözcü Plus Giriş

Van şehidi altı asker iki ayrı törenle uğurlandı

Van'ın Çaldıran ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçeleri arasındaki Tendürek Dağı bölgesinde PKK'lı teröristlerin yola döşediği el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan 6 askerin cenazeleri, Van'da düzenlenen iki ayrı törenle memleketlerine uğurlandı.

10:13 -
Van şehidi altı asker iki ayrı törenle uğurlandı

Şehit askerlerden Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur, Astsubay Kıdemli Çavuş İbrahim Tıraş, şehit Uzman Çavuş Murat Sarıgül için Van Jandarma Pilot Yarbay Yusuf Turgut Kışlası Helikopter Filo Komutanlığı’nda basına açık tören yapıldı. Törene Van Valisi İbrahim Taşyapan, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Temel, şehit yakınları, kurum amirleri asker ve polisler katıldı. Önce Konya’ya oradan Muğla’ya uğurlanan Binbaşı Kıvanç Cesur’un cenazesi için havalimanına eşi ve oğlu da geldi. Şehidin oğlu minik Demir Alp’in annesinin yüzünden süzülen gözyaşlarını silmesi tüm Türkiye’yi ağlattı.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Tören saygı duruşu ve şehitlerin öz geçmişinin okunmasıyla başladı. Daha sonra İl Müftüsü Nimetullah Arvas dua okudu.

Törenin ardından Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur’un cenazesi Muğla’ya, Astsubay Kıdemli Çavuş İbrahim Tıraş’ın cenazesi Gaziantep’e gönderilmek üzere uçağa konuldu. Şehit Uzman Çavuş Murat Sarıgül’ün cenazesi ise de Bitlis’in Ahlat ilçesine gönderilmek üzere helikoptere alındı.

FOTO: DHA / Törende şehit Kademeli Uzman Çavuş Murat Sarıgül'ün oğlu Malik Atakan Sarıgül babasının tabutuna sarılarak ağladı.

FOTO: DHA / Törende şehit Kademeli Uzman Çavuş Murat Sarıgül’ün oğlu Malik Atakan Sarıgül babasının tabutuna sarılarak ağladı.

Törene katılan şehit Uzman Çavuş Murat Sarıgül’ün eşi Zeynep Sarıgül sinir krizleri geçirdi. Şehidin oğlu Malik Atakan Sarıgül, babasının tabutuna sarılarak ağlarken, kızı gözyaşlarına boğuldu.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

İKİNCİ TÖREN

Çaldıran’da dün şehit olan 6 askerden Jandarma Astsubay Üstçavuş Murat Demirci, Jandarma Uzman Çavuş Emre Türkmen ve Jandarma Uzman Çavuş Ferdullah Kaygusuz için de ikinci tören yapıldı.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Törenin ardından Jandarma Astsubay Üstçavuş Murat Demirci’nin cenazesi Amasya’ya, Jandarma Uzman Çavuş Emre Türkmen’in cenazesi Nevşehir’e ve Jandarma Uzman Çavuş Ferdullah Kaygusuz’un cenazesi de uçakla Samsun’a gönderildi.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

EŞİNİN CENAZESİNİ AYAKTA KARŞILADI

Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı şehit Binbaşı Kıvanç Cesur’un cenazesi, Van’da düzenlenen törenin ardından askeri uçakla memleketi Muğla’ya gönderildi. Ancak şehit Binbaşı Cesur’un eşi hemşire Seda Cesur, acı haberi bir yakınını ziyarete geldiği Konya’da öğrendiği için cenaze ilk Konya’ya getirildi.

van-sehitleri-ic-4

FOTO: DHA / Hemşire Seda Cesur (siyah şallı), şehit eşi Binbaşı Kıvanç Cesur’un cenazesini Konya’da oğlu Demir Alp ile karşıladı.

Şehidin cenazesi Konya’da eşi Seda Cesur, yakınları, Konya Valisi Muammer Erol, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanı ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar ve protokol üyeleri karşıladı.

Şehidin cenazesi taşıyan Türk Yıldızları’na ait uçak havalimanına iniş yaptığında, Seda Cesur, eşinin cenazesini ayakta karşıladı. Bir yakınlarının kucağındaki her şeyden habersiz oğlu Demir Alp de, uçağı görünce alkışlayıp, selamladı.

FOTO: DHA / Şehit oğlu minik ... annesinin cenaze karşılamasında gözyaşlarını silmesi herkesi duygulandırdı.

FOTO: Hasan Dönmez -DHA / Şehit oğlu minik Demir Alp’in annesinin cenaze karşılamasında gözyaşlarını silmesi herkesi duygulandırdı.

Seda Cesur, daha sonra oğlunu kucağına alarak, eşinin cenazesinin bulunduğu uçağa bindi. Ardından şehidin cenazesi defnedilmek üzere memleketi Muğla’ya uğurlandı.

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:07 25.05.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more