Sözcü Plus Giriş

Ve Balkanlar’dan da dışlandık

10 Balkan ülkesi sığınmacıları görüşmek üzere toplandı. Türkiye çağrılmadı.

Güncellenme: 12:32, 25/02/2016
Ve Balkanlar’dan da dışlandık

Zeynep GÜRCANLI/ANKARA

“Balkan ülkesi” Türkiye, Balkanlar toplantısından da dışlandı. 10 Balkan ülkesi, sığınmacılar konusunu görüşmek üzere toplandı, toplantıya 2.5 milyon Suriyeli sığınmacıya kapılarını açmış olan Türkiye davet edilmedi. Toplantı sonunda, “sığınmacılar, ülkelerindeki en yakın yerde koruma altına alınsın” bildirisi çıktı. Bildirinin anlamı şu; Suriyeli sığınmacılar bize gelmesin, Türkiye’de kalsın”.

Foto: Reuters – Balkan ülkeleri mülteci krizini Viyana’da masaya yatırdı

Viyana’da düzenlenen “sığınmacıları birlikte yönetmek” toplantısına, Avusturya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Slovenya’nın içişleri bakanları katıldı. Bazı ülkeler dışişleri bakanı düzeyinde temsil edildi.

Toplantıya davet edilmeyen bir diğer Balkan ülkesi olan Yunanistan, evsahibi Avusturya’ya bu konuda sert çıktı. Avusturya’ya protesto notası veren Yunanistan, kendisinin davet edilmediği Balkan ülkeleri sığınmacı toplantısını, “dostluk dışı ve tek taraflı” olarak nitelendirdi.

Çağrılmayan Türkiye’den ise herhangi bir tepki gelmedi.

TÜRKİYE’SİZ TOPLANTIDAN, SIĞINMACILARI TÜRKİYE’YE BIRAKMA KARARI ÇIKTI

Türkiye’siz yapılan toplantıdan çıkan bildiride Batı Balkan rotasında artan mülteci akınından endişe edildiği ve mevcut sığınmacı durumunun bölge için ciddi tehdit oluşturduğu vurgulandı. Bildiride, mülteci krizinin etkili yönetimi için “kapsamlı ve koordine bir yaklaşım” gerektiği vurgulanarak, “uluslararası korumaya ihtiyacı olan insanlar, mümkün olduğunca ülkelerine en yakın ülkelerde koruma almalı” denildi.

Bildirideki bu diplomatik ifadenin anlamı şu; Avrupa’nın karşı karşıya olduğu en büyük sığınmacı akımının kaynağı olan Suriye’den kaçanlar, Suriye’ye en yakın ülkede, yani Türkiye’de kalsınlar…

10 Balkan ülkesinin toplantısından çıkan bildiride, davet edilmeyen Türkiye’nin adının geçtiği tek bölüm ise şöyle;
“Bölgedeki sığınmacı baskısının azaltılması için Türkiye ile işbirliği arttırılacaktır….”