Wilco’dan Yiğit Bulut’a yanıt geldi

Wilco Van Herpen: Önce şaşırdım ama sonra sevindim. En azından (Yiğit Bulut) programımı izliyormuş.

Wilco’dan Yiğit Bulut’a yanıt geldi

A Haber'de yayınlanan Söz Teması programına katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, “Türkiye'de yemek programı yapan yabancılar ajanlık yapıyor” iddiasında bulundu. Yabancıların yemek programları sayesinde Anadolu'yu gezerek ajanlık faaliyetleriyle veritabanı oluşturduğunu iddia eden Bulut “kimse abarttığımı ya da komplo teorisi uydurduğunu düşünmemesin” dedi.

 

Bulut’un bu suçlamalarının ardından gözler, bir elin parmaklarını geçmeyen Türkiye’deki ‘yabancı yemek programı sunucularına’ çevrildi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut’un bu ‘imasını’, suçlanan isimlerden, NTV'de ekranlara gelen “Avrupa'dan Anadolu'ya Lezzetler” programı sunucularından  Wilco Van Herpen’a sorduk.  Bulut’un sözlerini Sözcü’ye değerlendiren Herpen “Yiğit Bulut’un bu iddiasını ilk duyduğumda çok şaşırdım ama sonrasında ‘en azından programının izliyormuş’ diye sevindim” diye konuştu.

NTV'de ekranlara gelen “Avrupa'dan Anadolu'ya Lezzetler” programında İtalyan Danilo Zanna ile Hollandalı Wilco van Herpen, Anadolu'yu birlikte keşfediyor ve lezzetli yemeklerin peşinden koşuyorlar.

NTV'de ekranlara gelen “Avrupa'dan Anadolu'ya Lezzetler” programını, Hollandalı Wilco van Herpen (fotoğraftaki)  İtalyan Danilo Zanna ile birlikte sunuyor.

“TÜRKİYE’NİN ENTEGRASYONU İÇİN ÖNEMLİ”

Bu tür programların Türkiye’nin dünyaya ‘entegrasyonu’ için faydalı olduğunu belirten Herpen “Biz (yabancılar) başka bir noktadan olaya bakıyoruz. Ve ortaya güzel şeyler çıkıyor. Şimdiye kadar hep gittiğim yerlerde olumlu tepkiler aldım. Kaldıki dünyanın hemen her yerinde yabancı programcıların yapımları vardır ve izlenir” dedi. Herpen “daha önce hiç ajanlıkla suçlandınız mı?” şeklindeki sorumuza ise “sosyal medyadan bazen böyle suçlamalar oluyor ancak beni tanıyanlar ve programımı izleyenler gereken cevabı veriyorlar” yanıtını verdi.

Yiğit Bulut kimi kastetti? Ajan programcılar... İlginizi Çekebilir Yiğit Bulut kimi kastetti? Ajan programcılar...
NTV'deki programı ilgiyle takip ediliyor
NTV'de ekranlara gelen “Avrupa'dan Anadolu'ya Lezzetler” programında İtalyan Danilo Zanna ile Hollandalı Wilco van Herpen, Anadolu'yu birlikte keşfediyor ve lezzetli yemeklerin peşinden koşuyorlar. Wilco Van Herpen'in hayat hikayesinde ise “Hollandalı aşçı, fotoğrafçı ve haber muhabiri. 1999 yılında Türkiye'de yaşamaya başlayan van Herpen, 2006 yılından beri İz TV'de Wilco'nun Karavanı adlı gezi programını hazırlayıp sundu. Şimdilerde NTV'de aynı programı sunuyor. Wilco, İstanbul Film Festivali'nde tanıştığı soprano Gonca Gürses ile 2007 yılında evlendi.2008 yılında Şira adında bir kız çocukları oldu. Hollanda'da bir otelde aşçı olarak çalışırken, 1988 yılında Türk asıllı sevgilisiyle Türkiye'ye geldi. Hollanda'ya döndükten kısa bir süre sonra 1990'da fotoğrafçılığa başladı. Fotoğrafçılıkla ilgili bir okulda öğrenim görmeye başlamasına karşın, üçüncü yılında okuldan ayrıldı ve düğün fotoğraçısı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Güney Afrika, Namibia ve Lesotho gibi ülkeleri gezdikten sonra tekrar Hollanda'ya dönerek bağımsız fotoğrafçı olarak kariyerine devam etti. Hollandalı basın organları için serbest foto muhabirliği yapan Herpen, 1995'teki Gazi Mahallesi olayları ile ilgili fotoğraflar çekti. Van Herpen, 1999 yılında tekrar Türkiye'ye gelerek İstanbul'da yaşamaya başladı. Ertesi yıl kız arkadaşının tanıdıkları aracılığıyla TRT'de “Kaçış Planı” adında bir program yaptı. 2001'deki ekonomik kriz sırasında görevine son verildi. 2003 yılında ise tv8'de “Wilco'nun Gözü” programını hazırladı. Daha sonra Hollanda devlet televizyonunun Türkiye temsilcisi oldu. Bu dönemde Beyoğlu'ndaki birkaç restoranda şef olarak da çalıştı. Wilco van Herpen, 6 Şubat 2006'da yayın hayatına başlayan Türkiye'nin ilk belgesel kanalı İz TV'de Wilco'nun Karavanı adında programı hazırlamaya başladı. 2009'da ise TRT Avaz'da “Yabancı Değil” isimli programı da sundu.2011'de ise NTV'de “Wilco'nun Seçimi” isimli programı da sundu. 2011 itibaren yine İZ tv'de “Wilco'yla Yaşasın Yemek” ve “2 Göz, 1 Şehir” isimli programlar sunuyor.” ifadelerine yer veriliyor.