Sözcü Plus Giriş

KILIÇ HEDİYE EDİLDİ
Yargıtay Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi işbirliği ile yarın Bursa'da düzenlenecek '3. Yüksek Mahkemeler Zirvesi'ne katılacak olan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve yanındaki heyet, İnegöl’deki ziyaretlerin ardından Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret etti.
Zirvenin yargıda şeffaflık konusuyla toplanacağını belirten Cirit, "Ağırlıklı olarak Balkan ülkeleri yüksek mahkeme başkanları burada olacaklar. Balkan Ülkelerine en doğal olarak yakışan yer Bursa olması nedeniyle, Sayın Valimizle ve Büyükşehir Belediye Başkanımızla da istişare ederek Bursa olmasını temin ettik" dedi.
Amaçlarının daha kaliteli bir yargı sistemini, daha adil bir adaletin sağlanması olduğunu vurgulayan Cirit, "Bunu tartışıp, değerlendireceğiz. Bunun en baş aktörlerinden bir tanesi de yargıda şeffaflık. 2 gün boyunca bunu tartışacağız ve bunun sonucunda da Birleşmiş Milletler’le ‘Yargıda Şeffaflık İstanbul Bildirgesi’ne imza atacağız" diye konuştu.
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, bu konuda ikinci toplantının yapıldığını belirtirken de "Daha önce 13 ülkeyle birlikte toplanmıştık. Bu sayıyı 40’a çıkardığımızda Birleşmiş Milletler Yargı Şeffaflığı İlkeleri olarak bir isim alacak, bunu yapmaya çalışıyoruz. Daha kaliteli, daha adil bir yargıya ulaşmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
Yargıtay Başkanı Cirit'in, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Recep Altepe'yi ziyaretinde Askeri Yargıtay Başkanı Hakim Tuğamiral Ahmet Zeki Liman, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Tümgeneral Abdullah Arslan, Hukuk Genel Kurulu Başkanı Seyit Çavdar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ve Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu da bulundu.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı  Recep Altepe ve Yargıtay Başkanı Cirit, birbirlerine hediyeler verdi. Başkan Altepe, Cirit’e Bursa’ya özgü el yapımı kılıç hediye etti. Cirit, Bursa Adliyesi'ni de ziyaret ederek, burada Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Şahin ile de görüştü.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more