Sözcü Plus Giriş

Yasemin Öney Cankurtaran : Çocuk istismarcılarına en az 16 yıl hapis cezası verilsin

Yasemin Öney Cankurtaran : Çocuk istismarcılarına en az 16 yıl hapis cezası verilsin

Güncellenme: 16:13, 31/03/2016
Yasemin Öney Cankurtaran : Çocuk istismarcılarına en az 16 yıl hapis cezası verilsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen çocuklara yönelik cinsel istismar suçuna en az 16 yıl hapis cezası getiren maddenin yeniden düzenlenerek yasalaşması gerektiğini söyledi.

Son dönemlerde peş peşe yaşanan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları, gözlerin bu suça verilen cezalara dönmesine neden olduğunu belirten Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun son 14 yılda çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarının yüzde 434 arttığını açıklaması da mevcut cezaların caydırıcı olmaktan uzak olduğu yorumlarına neden olduğu söyledi.

Yasemin Öney Cankurtaran, "Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile "TCK 103/2'nci maddesiyle 8 yıl olan çocuklara yönelik organ sokmak suretiyle işlenen cinsel saldırı suçlarının alt limiti, ruh sağlığının bozulup bozulmadığına bakılmaksızın 16 yıla çıkartılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi (AYM), geçen yıl alt sınırın 16 seneye çıkarılmasını hukuk normlarını zedeleyici olarak nitelendirmiş ve eşitlik ilkesine aykırı bularak bir yıl içinde yeni bir düzenleme yapılmak koşuluyla iptal etmişti" dedi.

MAHKEMELER TIKANDI

Yasemin Öney Cankurtaran, "Anayasa Mahkemesi'nin bu iptal kararı bu tür davaların tıkanmasına yol açmış, bu tür suçlarla karşılaşan mahkemeler, iptal edilen maddenin yerine yeni düzenleme yapılmasının beklenmesi için duruşmaları ertelemeye başlamıştı" diye konuştu.

"CEZALAR BİR AN ÖNCE ARTTIRILMALI"

Yasemin Öney Cankurtaran, son dönemlerde peşi sıra yaşanan çocuk istismarlarını hatırlatarak, "Neredeyse çocuk istismarının yaşanmadığı gün yok. Bu suçlara karşı olabildiğince caydırıcı önlemler almak gerekiyor iken maalesef mahkemeler ne yapacaklarını bilemez halde bekliyorlar. Bugün bir ulusal gazetede okuduğumuz habere göre AYM'nin iptal ettiği en az 16 yıl hapis cezası yerine çocuğa tecavüz suçunda kademeli bir cezalandırma modeli getirilmesi planlanıyormuş. Benim kişisel görüşüm çocuklara yönelik cinsel istismarlarda alt sınırın yine 16 yıl olmasıdır. Yani caydırıcı olmak istiyorsak bu iğrenç suçu işleyenler en az 16 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalı. Ama sonuç olarak Türkiye enerjisini Başkanlık tartışması gibi boş gündemlerle geçirene kadar önce geleceğine yani çocuklarına sahip çıkmalıdır. Bunun için de Adalet Bakanlığı, AYM'nin de itiraz ettiği noktaları da dikkate alarak çalışmasını hızla tamamlamalı ve çocuk istismarına en ağır cezayı getirecek düzenleme bir an önce Meclis'ten geçirilmelidir. Aksi takdirde bu tür suçların önünü alamayız" diye konuştu.

DHA