Yaşlarına aldırış etmeden, dondurucu soğuğa rağmen spordan vazgeçmiyorlar

Yaşlarına aldırış etmeden, dondurucu soğuğa rağmen spordan vazgeçmiyorlar

Yaşlarına aldırış etmeden, dondurucu soğuğa rağmen spordan vazgeçmiyorlar

Tolga YANIK KONYA,(DHA) – KONYA`da aralarında öğretim üyesi, mühendis, işçi, öğretmen ve emekli askerlerin bulunduğu, çoğunluğu 60 yaş üstündeki yaklaşık 50 kişilik grup, dondurucu soğuğa rağmen spordan vazgezmeyip, her sabah yaklaşık 15 kilometre koşuyor.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 4 yıl önce `Koşabiliyorsan Koş` adlı bir proje başlattı. Proje kapsamında kent merkezindeki Nene Hatun Parkı`nda yaşları 35 ila 70 arasında değişen yaklaşık 50 kişide her sabah, yaklaşık 15 ila 20 kilometre koşuyor. Özellikle kış günlerinde dondurucu soğuk ile yerlerin kar ve buzla kaplı olmasına rağmen spordan vazgeçmiyor.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürüğü spor eğitim uzmanı Seyfi Atamer, spor yapanların çoğunun 60 yaşın üzerinde olduğunu ve dondurucu soğuktan etkilenmediğini belirterek, şunları söyledi:
“Bazıları sporun belirli bir yaştan sonra, dondurucu soğukta ve oruçlu iken zararlı olduğunu söylüyor. Ancak buradaki arkadaşlarımız 4 yıldır, dondurucu soğuklarda, yağmurda ve Ramazan ayında oruçlu iken koşuyar ve bugüne kadar hiç bir sağlık sorunu ile karşılaşmadı. Aksine buradaki bir çok arkadaşımızın tansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıkları vardı. Ancak tüm sorunları gitti ve sağlık bir yaşam sürüyorlar.“
Grupta bulunanların çoğunun Türkiye geneli ve uluslararası yarışlara katıldığını ifade eden Atamer, “Örneğin daha önce tansiyon hastası olan bir arkadaşımız, geçen yıl kasım ayında İstanbul`da düzenlenen maratonda 10 bin metre koşarak birinci oldu“ dedi.
Spora başlamadan önce hipertansiyon hastası olduğunu ve tedavi gördüğünü belirten  inşaat mühendisi 69 yaşındaki Yaşar Dabak, “Hipertansiyon ve kolesterolüm vardı. Bazı küçük tedavi ve spor sayesinde bu hastalığımı atlattım. Sporda bulduğum sağlık ve huzuru başta bir sosyal aktivitede bulamıyorum. Burada hepimiz amatörce bir araya geldik ama şu an güzel bir birlikteliğimiz var. Bir çok arkadaşın sağlık sorunu vardı ve onların şu an sağlık sorunu kalmadı. 69 yaşındayım ve geçen Kasım ayında İstanbul`da düzenlenen maratonda İngiliz, Alman ve Rus sporcularla yarıştım, en yakım rakibimi 4.5 dakika geride bırakarak birinci geldim“ dedi.
12 yıldır koştuğunu belirten 63 yaşındaki emekli öğretmen Ayşe Duru, “Daha önce sağlık problemlerim vardı. 12 yıl önce bir beden eğitim öğretmeni arkadaşım, benim sağlık sorunlarım nedeniyle ilaç kullanmamı ve spor yapmamı önerdi. O günden itibaren spor yapıyorum ve hiç bir sağlık sorunum yok. Şu an uluslararası maratonlara katılıyoruz ve dereceyle bitiriyoruz. Her günde en az 1.5 saat olmak üzere en az 12-13 kilometre koşuyorum“ dedi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...