Reuters: YAŞ’tan nasıl bir sonuç çıkar

Türkiye'nin gözü 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminin ardından düzenlenen YAŞ'a çevirildi. Reuters komuta kademesindeki son durumu değerlendiren bir haber servis etti.

Reuters: YAŞ’tan nasıl bir sonuç çıkar

YAŞ’ta ihraç edilen askerlerin de ardından TSK bünyesinde yapılacak yeni görevlendirmelerin, atama ve terfilerin belirlenmesi bekleniyor.

Teamüller gereği görev süreleri dolmayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın teamüller gereği görevlerine devam etmesi bekleniyordu.

Ancak darbe girişiminin ardından YAŞ toplantısında kuvvet komutanları konusunda nasıl bir karar alınacağı da merak konusu. Geçen yılki YAŞ toplantısında görev süresi bir yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi yeniden uzatılmazsa yerine Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin atanması da bekleniyor.

2121132

Dün akşamki ihraç kararlarını ve bugün yapılacak YAŞ toplantısını Reuters’a değerlendiren TEPAV analisti Nihat Ali Özcan, hem ihraç kararları hem de erkene alınan YAŞ toplantısı ile darbe girişiminin ardından ordu içinde yaşanan “belirsizlerin” giderilmesi açısından önemli olduğunu belirtirken, Şura’dan komuta kademesine ilişkin sürpriz bir karar çıkıp çıkmayacağı konusunda şunları söyledi:

“Onu bilemiyoruz. Genelkurmay başkanı kendisi de bir karar verebilir, Şura’dan da bir sürpriz çıkabilir. Ancak Cumhurbaşkanının bu konuda yaptığı bir açıklama var biliyorsunuz, ‘Dere geçerken at değiştirilmez’ dedi, genelkurmay başkanı ve MİT müsteşarı için. Dolayısıyla ben Genelkumay başkanı için bir şey beklemiyorum ama onun dışında generaller konusunda herhalde cumhuriyet tarihinin en büyük tayin ve atamaları olacak. Benzer bir krizi Türkiye 1960 darbesinde de yaşamıştı.”

YAŞ kararları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunularak onaylanmasının ardından kamuoyuna açıklanacak.

REUTERS

İLGİLİ HABERKorgeneraller 'YAŞ'ıKorgeneraller ‘YAŞ’ı

İLGİLİ HABERDarbe gecesi 35 kat tweet atıldıDarbe gecesi 35 kat tweet atıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...