Yıldırım’dan Almanya’ya tepki

Binali Yıldırım: Almanya'da kabul edilen bu karar hatalı bir karardır. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak bir olay yoktur. Bu asla ve asla Türkiye'nin kabul edeceği bir karar değildir.

Yıldırım’dan Almanya’ya tepki

Almanya Federal Parlamentosu’nda 1915 olaylarının “soykırım” olarak nitelendirdiği yasa tasarısı onaylandı. Başbakan Binali Yıldırım konuya ilişkin ilk değerlendirmesinde Almanya’ya sert tepki gösterdi. Yıldırım “Almanya’da kabul edilen bu karar hatalı bir karardır. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak bir olay yoktur. Bu asla ve asla Türkiye’nin kabul edeceği bir karar değildir” dedi.

KURTULMUŞ: ÇARPITILMIŞ VE MESNETSİZ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Almanya Federal Meclisi Bundestag'ın, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren tasarıyı onaylaması ile ilgili olarak Twitter hesabından, “Almanya Parlamentosu'nun “çarpıtılmış ve mesnetsiz” bir takım iddiaları “soykırım” olarak kabullenmesi tarihi bir hatadır. Almanya Parlamentosu'nun bu tasarıyı kabul etmesi Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Bu mesele siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir. Türkiye olarak bu karara her platformda gereken cevabı elbette vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...