Yüksekdağ: Tedirgin güvercinlerin alıcı kuşlara kurban edilmediği katledilmediği Türkiye istiyoruz (3)

Yüksekdağ: Tedirgin güvercinlerin alıcı kuşlara kurban edilmediği katledilmediği Türkiye istiyoruz (3)

Yüksekdağ: Tedirgin güvercinlerin alıcı kuşlara kurban edilmediği katledilmediği Türkiye istiyoruz (3)

"BİR BABA MORGDA, `BEN OĞLUMU İNFAZ EDİLDİĞİ ALANDA GÖRDÜĞÜMDE GÖZLERİ VARDI ŞİMDİ NİYE YOK` DİYOR"

Yüksekdağ, "Cenazelere işkence yapılmasın diye o morgların kapısında nöbet tutuyor vekillerimiz. Bir baba morga teşhis için gittiğinde babanın feryadı şu oluyor: `Ben oğlumu infaz edildiği alanda gördüğümde gözleri vardı şimdi niye yok. Cenazenin gözünü oyan bir vahşete sesini çıkarmayan, sesini çıkaranın boğazını sıkan bir iktidar anlayışını bizlere dayatıyorsunuz. Günlerce cenazelere işkence yapılıyor. Gerçekleri dile getirdiğimiz için bizi linç etmeye çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

"BELEDİYENİN SOĞUK HAVA DEPOSUNA MEZBAHANEYE O CENAZELER KONULDUYSA YÜZ KARANIZDIR"

Yüksekdağ, "Bir Başbakan çıkıp halkımızı Şırnak`ta cenazeleri mezbahaneye koymakla suçlayıp cenazeye hakaret suçunu bize yıkmaya çalışıyor. Aynı Başbakan kendi imzaladığı genelge ile Şırnak`ta morgda yer kalmayınca, milletvekillerimizin bulup getirdiği soğuk hava konteynırına cenazelerin konulmasına engel olmuş bir şahsiyettir. Eğer iddianız doğruysa, belediyenin soğuk hava deposuna mezbahaneye o cenazeler konulduysa bile bu halkın değil sizin utancınız yüz karanızdır" diye konuştu.

"AİHM TEDBİR TALEPLERİMİZİ KABUL ETSEYDİ HÜSEYİN ÖLMEZDİ"

Yüksekdağ, "Eğer AİHM tedbir taleplerimizi kabul etseydi 16 yaşındaki Hüseyin bugün yaşıyor olacaktı. Ambulansalar gidebilecekti. Ama AİHM tedbir kararını vermedi. Kimin yanında. Bizi akılsız yerine koymayın. Bütün dünya karşımıza çıksa sonuna kadar direniriz. Bu iktidarın üzerine kanın laneti sindi. Hiç bir şekilde bunu temizleyemeyecek" dedi.

"BARIŞA SAHİP ÇIKMA İRADEMİZİ KEFEN BİÇEREK, TEHDİT EDEREK KIRAMAZ ORTADAN KALDIRAMAZSINIZ"

Akademisyenlerin bildirisine değinen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Barış için akademisyenleri, demokratik direnişi sözü ile güç veren bütün akademisyen arkadaşlarımızı saygı ile selamlamıyorum. Onların sözünün gücü karşısında baskı, göz altı, işten atma ve sürek avı yöntemine yönelen siyasi iktidarı da buradan bir kere daha kınıyorum. Bütün halka sözünüzü yutun, sözünüz boğazınıza dizilsin boğulun yok olun diyorlar. Aydınalar karanlık diyenler önce aynada kendilerine baksınlar. Tarihte ak adını kirleten tek bir kesim vardır. O da partisinin adını Ak Parti koyanlardır. Bizlerin barışa sahip çıkma iradesini bizlere yer, kefen biçerek, tehdit ederek göz dağı vererek kıramaz ortadan kaldıramazsınız. Akademisyenler imzaları geri çekemleri konusunda tehdit edilirken o imzalara her gün yenileri ekleniyor" diye konuştu.

"DEMOKRASİNİN ÖZGÜRLÜKLERİN OLMADIĞI TOPRAKLARDA, DEMOKRATİK BİR ANAYASANIN YAPILAMAZ"
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...