Sözcü Plus Giriş

“Zafer Çağlayan bu işin göbeğinde”

CHP eski milletvekili Ali Özgündüz, Reza Zarrab soruşturmasının Zafer Çağlayan ve Muammer Güler’e uzanabileceğini iddia etti.

Güncellenme: 14:50, 25/03/2016
“Zafer Çağlayan bu işin göbeğinde”

CHP eski Milletvekili ve savcı Ali Özgündüz, ABD'de tutuklanan Rıza Zarrab ile ilgili soruşturmanın eski bakanlar Zafer Çağlayan ve Muammer Güler'e uzanabileceğini söyledi. Özgündüz “Çağlayan bu işin göbeğinde” dedi.

Başak KAYA / ANKARA

Milletvekilliği döneminde 17/25 Aralık yolsuzluk soruşturması sürecini takip eden Özgündüz ABD'nin Zarrab'a yaptığı suçlama ile ilgili dikkat çeken bir ayrıntıya işaret etti. Zarrab'ın “ABD'yi dolandırmak ve yeryüzüne yolsuzluğu yaymakla suçlandığını” hatırlattı. Zarrab'ın ortağı olan Babek Zencani'nin de “Yeryüzünde yolsuzluğu yaymak ve İran'ı dolandırmakla” suçlanarak idam cezasına çarptırıldığını hatırlattı. Özgündüz SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

EGEMEN BAĞIŞ

Egemen Bağış Türkiye'de rüşvet almak ve nüfus ticareti ile suçlandı. Eğer Zarrab'ın dış ticarette işlemlerini kolaylaştırmadıysa bu konu ona ulaşmaz. Bu nedenle Zarrab soruşturması özellikle iki bakanı etkileyebilir.

GÖBEĞİNDEKİ İSİM

Çağlayan bu işin göbeğinde. Zarrab'a yöneltilen suç kara para aklama. Bu para aklanırken Türkiye'deki şirketler üzerinden aklandı. Bu şirketler 17 Aralık sürecinde, İran Petrol Bakanlığı'na ait paraların hayali ihracat belgeleriyle çekilerek altın olarak gösterilmesi, gelen altının da Çağlayan'ın yardımıyla gönderilmesi söz konusuydu. Çağlayan elbette bu işlemlere yardımcı oldu. Zarrab “Sana kim yardım etti” sorusuna, “Bakanlar, bürokratlar ” yanıtını verdiğinde bu suça iştirak eden kişiler ortaya çıkar.

GÜLER VE ÇİN BAĞLANTISI

Muammer Güler'in ise, Zarab ve ailesinin Türk vatandaşlığına geçmesi ve dolayısıyla Türk bankalarında hesap açma imkanını sağlaması söz konusu. Güler, Zarrab'ın Çin'e girip firma açmasına da referans oldu. Eğer bu firma üzerinden kara para aklandıysa Güler bu suçlara iştirakten dosyaya girebilir.

YAKALAMA KARARI ÇIKABİLİR

ABD, Zarrab'ın Türkiye'deki mal varlığına tedbir uygulanmasını isteyecektir. Dosyaya giren bakan, bakan çocuğu, bürokrat varsa da bu kişilerle ilgili yakalama kararı, bülten çıkarabilir. ABD yargısı açısında burada verilen takipsizlik kararının bir anlamı yok. Çünkü takipsizlik kararı kesin yargı kararı yerine de geçmez. Hükümet açısından en büyük hatada bu zaten. Mahkemede yargılanıp beraat etme yok. Bu bakanlar Yüce Divan'da yargılansaydı, bakan çocukları ve bürokratlar mahkemeye gönderilseydi mahkeme süreci devam ediyor diyebilirlerdi. Bu işi Türkiye kapattı ama ABD devam eder.

ZARRAB GİBİ YAKALANIRLAR

Bu kişiler Avrupa'ya ya da ABD'ye gittiği anda Zarrab gibi yakalanırlar. Zarrab yakalandıktan sonra Çağlayan ve Güler başta olmak üzere bu isimler ABD'ye gidemezler, korku yaşarlar. Avrupa'ya gittiklerin de bile başımıza ne gelir diye düşünürler. Türkiye darbe zırvasıyla bu işi kapatmaya çalışıyor. Bu iş kapanmaz. Kendilerini korumaktan çok ülkeyi korusunlar. Yoksa başka ülkelerin yargısı bizim bakanlarla ilgili kararlar verebilir.

Yayınlanma Tarihi:12:27,