Sözcü Plus Giriş

Zarrab’a cezaevi yolunu Türk savcı açtı

Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanmasının yolunu Türk savcı Ekrem Aydıner açtı.

Güncellenme: 14:20, 23/03/2016
Zarrab’a cezaevi yolunu Türk savcı açtı

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Aydıner, 16 Mayıs 2014 günü, Zarrab’ın ”Yurtdışı çıkış yasağını” kaldırdı. Böylelikle yurtdışına çıkmaya başlayan Zarrab, ABD’ye gitti ve FBI tarafından takibe alındı. ABD’deki iddianameye göre e-postaları da izlenen Zarrab tutuklandı. Aydıner Zarrab’ın yurtdışı yasağının kaldırılması talebini reddetse, ABD de tutuklamayı yapamayacaktı.

Asuman ARANCA / ANKARA

Zarrab’ın avukatı Şeyda Yıldırım Mayıs 2014’te 17 Aralık ‘rüşvet’ ve ‘yolsuzluk’ soruşturmasını yürüten Savcı Ekrem Aydıner’e başvurarak Zarrab’ın yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etmişti. Talebi değerlendiren savcı Aydıner de, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 103’üncü maddesini gerekçe göstererek, Zarrab’ın yurtdışına çıkış yasağını kaldırdı. Bu madde cumhuriyet savcısına ”Yurtdışına çıkış yasağı gibi” adli kontrol şartlarını kaldırma yetkisi veriyor.

17 Aralık soruşturmasına sonradan ‘atanan' savcı Ekrem Aydıner, soruşturma savcılarının dosyadan el çektirilmesinin ardından, işadamı Reza Zarrab, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ile eski bakan çocukları Barış Güler ve Kaan Çağlayan'ın da aralarında bulunduğu 53 kişi hakkında ‘Usulüne uygun delil toplanmadığı, suçun unsurlarının oluşmadığı ve herhangi bir örgüte rastlanmadığı' gerekçesiyle takipsizlik kararı vermişti.

Yayınlanma Tarihi:14:13,