Sözcü Plus Giriş

Adli Sicil Belgesi (Sabıka Kaydı ) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adli sicil belgesi sorgulama için kuruma gitmek yerine e devlet girişi yapılarak online olarak adli sicil belgesi sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir.

Güncellenme: 15:50, 07/03/2016
Adli Sicil Belgesi (Sabıka Kaydı ) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişilerin işe giriş gibi pek çok işlemde ihtiyaç duyduğu adli sicil belgesi için online olarak sunulan hizmetler belgenin alınmasını çok daha pratik bir hale getirmiştir. Online olarak sunulan bu hizmetler sayesinde kişilerin kolay bir şekilde belgeyi alması ve kullanması sağlanmaktadır. Gib.gen.tr sitesindeki mahkeme dosya sorgulama yazısındaki gibi adli olarak pek çok işlemin sunulması sadece adli sicil belgesi için değil, diğer adli durumlar için de kişilere kolaylık sağlamış durumdadır. Adli sicil belgesi sorgulama işlemlerinin yapılması için e devlet girişi sonrasında resimdeki hizmetin seçilmesi gerekir.

Resimde de görüldüğü üzere adli sicil kaydı sorgulama olarak adlandırılan hizmete tıklanması gerekir. Hizmete tıklandıktan sonra ikinci bir ekran açılarak kişilerin belgeyi neden alacağının bilgisi istenir. Bu ekrandaki bilgilerin girilmesi sonrasında ise kişilerin adli sicil belgesi oluşturulur.

Sorgulama.biz.tr sitesindeki adli sicil belgesi sorgulama yazısındaki gibi kişiler istediği zaman ücretsiz bir şekilde belgelerini alabilir.

Belge Resmi Nitelik Taşır Mı?

E devlet üzerinden alınan tüm belgeler resmi nitelik taşımaktadır. Bu bakımdan tüm resmi işlemlerde alınan belgelerin kullanılması mümkündür. .pdf formatında verilen belgelerin yazıcıdan çıkartılması ile resmi, yazılı evrak haline getirilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda dijital olarak da adli sicil belgesi kullanılabilir.

Adli sicil belgesi alındıktan sonra en alt bölümde çeşitli kodların yer aldığı görülür. Bu kodlar belgenin doğruluğunun kontrol edilmesi için gereklidir ve yine e devlet üzerinden sorgulama yapılarak belgenin doğru olup olmadığı öğrenilebilir. Bu açıdan belgenin kontrol edilebilir olması da belge üzerinden sahtecilik yapılmasını önlemektedir. Sizler de belirtilen adımları takip ederek ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi:11:40,