AÖL sınav sonuçları açıklandı! AÖL sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

AÖL sınav sonuçları için bekleyiş sona erdi. AÖL sınav sonuçları MEB tarafından ilan edildi. İşte detaylar...

AÖL sınav sonuçları açıklandı! AÖL sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

Bu hafta Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin aklında tek soru vardı: “AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?” Bilindiği gibi 2015-2016 eğitim ve öğretim takvimine göre AÖL sınav Sonuçları geçtiğimiz Pazartesi yani 25 Ocak’ta MEB tarafından ilan edilecekti. Fakat MEB, Açık Öğretim Lisesi portalını ziyaret edenleri AÖL sınav sonuçlarıyla ilgili bir mesajla karşıladı. Mesaja göre sınav sonuçları ile ilgili işlemlerin henüz tamamlanmadığı belli oluyor ve MEB sonuçları açıklanması için kesin bir tarih veremiyordu. Sonunda öğrencilerin heyecanlı bekleyişi sona erdi ve MEB, bugün AÖL sınav sonuçlarını ilan etti. İşte AÖl sınav sonuçlarının öğrenilmesiyle ilgili detaylar ve MEB’in konuyla ilgili açıklaması:

AÖL SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınav sonuçları açıklandı. Sınav sonucunuzu öğrenmek için aşağıdaki bağlantı ile erişebileceğiniz AÖL web sitesine öğrenci girişi yapmanız gerekmektedir. Söz konusu sayfada ekranda gördüğünü güvenlik kodunu, öğrenci numaranızı ve şifrenizi ilgi alanlara yazarak sistemi giriş yapabilir ve AÖL sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

AÖL SINAV SONUÇLARI ÖĞRENCİ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ

MEB’DEN AÖL SINAV SONUÇLARI AÇIKLAMASI

02-03 Ocak 2016 tarihinde yapılan 2015-2016 eğitim-öğretim yılı I. dönem sınav sonuçları açıklanmıştır.

Sınav sonuçlarınızı Öğrenci Girişlerinden sisteme girerek “Öğrenci Genel Bilgiler” menusu altındaki “Sınav Sonuçları” veya “Dönem Dersleri” seçeneklerinden (2015/1.dönem) öğrenebilirsiniz.

Mezun olan öğrencilerimizin diplomaları sonuçlar açıklanmasından sonra en kısa süre içerisinde hazırlanarak koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilecektir.

Mezun olduğuna dair belgeye ihtiyaç duyanlar işlemlerini yaptırdıkları irtibat bürolarına (Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi) başvurabilirler. (Çok zorunlu olmadıkça, çıkma belgesi istemeyiniz bunun yerine “İlgili Makama” mezuniyet yazısı alabilirsiniz.)

I. Ek sınav sonucunda “mezuniyet incelemesinde” olan öğrencilerimiz çıkma belgesi alamazlar.Mezuniyet İncelemesinde olan öğrencilerimizin durumları gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra mezun konuma geleceklerdir. Mezun olamayan öğrencilerimiz 5 Şubat 2016 tarihine kadar kayıt yenileme işlemlerini yaptırarak ders seçmek zorundadır.

Sınav sonuçlarına itirazı olan öğrencilerimiz, sınav sonuçlarının www.aol.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 beş takvim günü içerisinde dilekçe ekinde, 20 TL itiraz harcını bankalara (T.C Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden herhangi birine) yatırdığını gösteren makbuzla birlikte Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne müracaat etmesi gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne bu yönde yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

AÖL 2015 – 2016 EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILI TAKVİMİ

  • 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri: 18 Ocak-5 Şubat 2016
  • Kaydı alınan öğrencilerin veri girişlerinin sisteme son giriş tarihi: 5 Şubat 2016
  • 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem kayıt yenileme işlemleri: 25 Ocak-5 Şubat 2016
  • II. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin açılması: 18 Ocak 2016
  • II. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin kapatılması: 8 Şubat 2016
  • II. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 14 Mart 2016

AÖL II. DÖNEM KAYIT İŞLEMLERİ

Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı II. Dönem ilk kayıt işlemleri 18 Ocak – 5 Şubat 2016 tarihleri arasında yapılmaktadır. MEB’in açıklamasına göre 2016 yılı için yeni kayıt ücreti 40TL olarak belirlenmiştir. Bu meblağın 30TL’si Açık Öğretim Lisesi’nin anlaşmalı banka hesabına, 10TL’si ise kayıt yapan kurumun Okul Aile Birliği hesabına yatırlması gerekmetedir.

Bunun yanında kayıt yenileme işlemlerinde de yeni bir düzenleme gelmiştir. Kayıt yenileme işlemleri 2015-2016 eğitim öğretim yılı II. Dönemden itibaren otomatik olarak yapılacak. Öğrencilik durumu 2015/1 aktif veya donuk öğrencilerin kayıt yenileme ücretini (30TL) anlaşmalı bankalardan (Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası) herhangi birine yatırmaları yeterli olacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...