Sözcü Plus Giriş

Araç Borç Sorgulama Online İşlem Merkezi

Araçların borç durumu hakkında bilgi almak isteyen kişiler araç borç sorgulama yapabilir. Araç borç sorgulama vergi ve ceza gibi detaylı bilgileri içerir.

Güncellenme: 15:40, 07/03/2016
Araç Borç Sorgulama Online İşlem Merkezi

Kişilerin araçlarının borç durumunu öğrenebilmesi amacıyla oluşturulan online uygulamaları kullanması yeterlidir. Bu bakımdan sizler de online olarak sunulan araç borç sorgulama uygulamaları ile birlikte istediğiniz zaman güncel borç durumunu öğrenebilirsiniz. Borç sorgulama konusunda kişilerin vergi ve trafik cezasını incelemesi gerekir. Gib.gen.tr sitesinde yer alan araç sorgulama yazısındaki belirtildiği gibi araçların hem vergi hem de trafik cezası durumu için online hizmetler kullanabilir. İki bilgiye de ulaşılması için GİB sitesi kullanılabilir. GİB giriş ekranı resimdeki gibidir:


Siteye giriş yapıldığında aracsorgulama.net sitesinde yer alan araç borç sorgulama yazısındaki belirtildiği gibi kişiler GİB üzerinden ilk olarak motorlu taşıtlar seçimini yapması gerekir. Ardından ikinci bir seçenek ekrana gelir. Bu ekran ise şöyledir:

Menüden ilgili seçimlerin yapılması ile birlikte kişilerin sorgulama yapabileceği ekran açılır. Bu ekran üzerinden gerek motorlu taşıtlar vergisi gerekse de trafik ezası için güncel durum görüntülenebilir. Borç sorgulamada önceki dönemlerde ödenmeyen vergi ve cezalar da görüntülenebildiği için alınan sonuçlar kesin ve resmidir.

İsteyen kişiler borçlarını ödeme noktasında online hizmetleri de kullanabilir. Borç dökümü aldıktan sonra ödeme adımların takip edilmesi ile birlikte kolay bir şekilde hem vergiler hem de ödenmeyen trafik cezaları ödenebilir. Ödeme yapmak isteyenlerin kredi kartı bilgilerini kullanması yeterlidir. Kredi kart üzerinden tüm borçlar tahsil edilerek kişilerin borçlarının ödenmesi sağlanır.

Herkes tarafından kullanılabilir durumdaki araç borç sorgulama işlemlerinin belirli aralıklarla yapılması kişilere avantaj sağlar. Araçlar üzerinde borç olması halinde pek çok işlem yapılamaz. Bu nedenle kişilerin acil durumlarda mağdur olmaması için mutlaka borçların kontrol edilmesi gerekir.

Yayınlanma Tarihi:10:28,