Sözcü Plus Giriş

Araç Borç Sorgulama Online İşlem Merkezi

Araç borç sorgulama konusunda ceza ve vergi durumu incelenmelidir. GİB aracılığıyla araç borç sorgulama yapılabilir.

Güncellenme: 15:19, 27/03/2016
Araç Borç Sorgulama Online İşlem Merkezi

Araç borç sorgulama ile ilgili detaylı bir şekilde işlem yapmak isteyenlerin bu konuda resmi portalları kullanması gerekmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kullanıma sunulan online hizmetler sayesinde kişiler istediği konuda bilgi alabilmektedir. Bu nedenle GİB dışında hiçbir siteden araç borç sorgulama yapılmalıdır. Gib.gen.tr sitesinde yer alan MTV sorgulama yazısında belirtildiği gibi GİB bu konuda resmi tek portaldır. Araç borç sorgulama için kullanılacak sorgulama ekranı şöyledir;

GİB MOTORLU TAŞITLAR SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme

Formun doldurulmasının ardında sistem tarafından özel bir ekran açılacaktır. Bu ekranda kişilerin bilgi alabilmesi ve işlem yapabilmesi adına pek çok bölüm yer alırken, aracsorgulama.net sitesinde yer alan araç borç sorgulama yazısında belirtildiği üzere kişiler borç ile ilgili tüm bilgilere tek ekrandan ulaşabilmektedir.

Trafik Ceza Borcu Sorgulama

Trafik ceza borcu sorgulama için de aynı adımların takip edilmesi yeterli olup, aynı ekran üzerinden motorlu taştılar vergisi ile birlikte araçların ceza bilgileri de görüntülenebilmektedir. Bu açıdan kişiler istediği şekilde sisteme giriş yapabilir ve istediği işlemi giriş sonrasında gerçekleştirebilir.

Trafik ceza borcu sorgulama konusunda işlem yapmak isteyenler ceza ile ilgili tüm bilgileri öğrenebileceği gibi istenildiği takdirde online olarak ceza ödeme de yapılabilmektedir. Ceza ödeme konusunda kişilerin online olarak ödeme bağlantılarını takip etmesi ve ekranda yer alan forma kredi kartı bilgilerini girmesi gerekmektedir. Bilgi girişi sonrasında kredi kartından gerekli ücret tahsil edilmekte ve kişiler kolay bir şekilde ödemelerini yapabilmektedir. Trafik cezası online olarak ödenmesi halinde kişilerin kurumlara gitmesine de gerek kalmaz.