Sözcü Plus Giriş

Araç Borç Sorgulama Online İşlem Merkezinin Kullanımı

Araç borç sorgulama hizmeti ile kişiler araç üzerinde herhangi bir borcun olup olmadığını kontrol edebilir. İşte Araç borç sorgulama ile ilgili işlemler...

Güncellenme: 15:22, 07/03/2016
Araç Borç Sorgulama Online İşlem Merkezinin Kullanımı

Araç borç sorgulama konusunda online olarak sunulan hizmetler sayesinde kişielr araçları üzerinde herhangi bir vergi ya da trafik cezası borcunun olup olmadığını öğrenebilmektedir. Bu noktada online hizmetlerin kullanılması yeterlidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Sorgulama

Kişilerin ödemesi gereken vergi borçları için GİB üzerinden sorgulama yapılmalıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan himzetlerden kişilerin motorlu taşıtlar vergisi borcu sorgulanabilir. Motorlu taşıtlar vergisi borcu sorgulama işlemlerinde kişilerin araç ruhsat bilgilerini girmesi gerekir. Bilgi girişi sonrasında ise aracsorgulama.net sitesinde yer alan araç borç sorgulama yazısındaki belirtildiği gibi güncel borçlar ekranda yer alır. İşlemler için örnek bir ekran şöyledir;

Resim1

Resimde görüldüğü gibi kişilerin ödenmeyen tüm borçları ekranda yer alır. Aracsorgulama.net blog sitesinde yer alan araç sorgulama yazısındaki belirtildiği gibi kişiler belirtilen borç sorgulama işlemlerini yaptıktan sonra ödeme işlemlerini de gerçekleştirebilir. Ödeme konusunda ise kişilerin kredi kartını kullanması gerekmektedir. Kredi kartında yeterli limit olması halinde ücret karttan tahsil edilmektedir.

Trafik Ceza Borcu Sorgulama

Trafik ceza borcu konusunda bilgi almak isteyen kişilerin yukarıda yer alan GİB hizmetlerinin dışında Emniyet Genel Müdürlüğü ya da e devlet sistemi kullanılabilir. Özellikle e devlet üzerinden işlem yapılması çok daha kolaydır ve sadece üyelik girişinin yapılması ile birlikte ceza bilgilerine ulaşılabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden yapılan işlemlerde ise kişilerin araç ruhsat ve kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan kişilerin en kolay bir şekilde ceza bilgilerine erişmesi için e devlete giriş yapması yeterli olmaktadır.

Yayınlanma Tarihi:15:14,