Sözcü Plus Giriş

Araç Haciz Rehin Sorgulama Ve Hak Mahrumiyeti

Araç haciz rehin sorgulama işlemlerinde araçların resmi kayıtlarına ulaşılabildiği için durum bilgisi alınabilmektedir. Araç plaka sorgulama için e devlet kullanılmalıdır.

Güncellenme: 14:54, 20/08/2016
Araç Haciz Rehin Sorgulama Ve Hak Mahrumiyeti

E devlet üzerinden sunulan araç sorgulama hizmetinde araçlar için plaka bilgisi yeterli olmakla birlikte plakanın girilmesinin ardından sorgulama işlemleri tamamlanmaktadır. Araç plaka sorgulama yapıldıktan sonra hazırlanacak sonuç sayfası üzerinden kolay bir şekilde araçların güncel bilgileri öğrenilebilmektedir bu bakımdan araçlar için merak edilen pek çok detay için araç plaka sorgulaması yapılabilir. Sorgula.gen.tr sitesinde yer alan araç sorgulama yazısında belirtildiği gibi sorgulama ekranı şöyledir;

E Devletten Araç Sorgulamak İçin Tıklayınız

Araç Haciz Sorgulama

Sorgulama blog sitesinde yer alan araç haciz sorgulama yazısında da belirtildiği gibi araç haciz rehin sorgulama için e devlet dışında başka resmi sitelerden de bilgi alınamaz. Araçların vergi, muayene ya da ceza gibi durumlarına karşın diğer siteler üzerinden yapılabilen araç plaka sorgulama işlemlerinde uygulama türlerine bağlı olarak plakanın yanında ek bilgiler de istenebilmektedir. Bu açıdan yararlanılacak uygulamalara bağlı olarak yapılacak işlemler değişebilmektedir. Bu açıdan kişileri alacağı bilgiye göre ulaşacağı araç plaka sorgulama hizmetinde ekranda yer alan formdaki tüm alanları doldurması yeterli olacaktır. Fakat e devlet üzerinden sunulan haciz rehin sorgulama hizmetlerinde bu tür ek bilgi girilmesine gerek yoktur. Sadece plakanın yazılması ile güncel araç bilgilerine erişim sağlanabilir.

Araç haciz rehin sorgulama işlemleri özellikle ikinci el araç alım satım işlemleri sırasında kullanılmaktadır. Araçlar üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti olup olmadığı, kişilerin alacağı araçlarda herhangi bir yasal durumun olup olmadığı araç plaka sorgulama ile öğrenileceği için araç plaka sorgulama işlemlerinin yapılması çok önemlidir ve mağdur duruma düşmek istemeyen kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. İşlemlerin ücretsiz bir şekilde yapılması, bu konuda işleri kolay bir hale getirmektedir. Sorgulama sonuç sayfasının incelenmesi bu konuda yeterlidir. Fakat yapılan son güncellemelerde kişilerin sadece kendi araçları için bilgi almasına izin verilmektedir. Bu nedenle bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır.