Sözcü Plus Giriş

Araç Haciz Rehin Sorgulama ve Hak Mahrumiyeti Cezaları

Araç hakkında bilgi almak isteyen kişiler araç sorgulama yaparak araçların haciz ve rehin durumları hakkında kolay bir şekilde güncel bilgilere ulaşabilir.

Güncellenme: 10:13, 29/03/2016
Araç Haciz Rehin Sorgulama ve Hak Mahrumiyeti Cezaları

Araçlar hakkında çeşitli tedbirler alınabilmektedir. Özellikle aracın teminat olarak gösterildiği ve borç alındığı yerler tarafından araçlara haciz ve rehin koyulabilmektedir. Mahkeme kararı ile yapılan işlemler sonrasında karar kaldırılana kadar araçlar üzerinde herhangi bir işlem yapılamaz. Özellikle aracın satılması ya da el değiştirmesi bu tür durumlarda söz konusu değildir fakat vatandaşlar bu konuda ihmallerde bulunarak araçları satmaya çalışabilmektedir.

E-DEVLET PALATFORMU ARAÇ SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Bu durumda da kişiler mağdur duruma düşebilmektedir. Bu nedenle araç almak isteyen kişiler araç haciz rehin sorgulama olarak da bilinen araç sorgulama hizmetlerinden yararlanarak araçların durumunu öğrenmelidir. Aracsorgulama.net sitesinde yer alan araç sorgulama yazısında belirtildiği üzere araç sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılmaktadır ve sorgulama ekranı şöyledir;

Araç sorgulama işlemlerinde kişiler sadece plaka bilgisi girerek aracın tüm bilgilerini ulaşabilmektedir. Üstelik aracın kimin üzerine olduğunu da herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Kişiler plaka sorgulama alanına istediği plakayı girerek kolay bir şekilde sorgulama yapabilir ve bilgi alabilir. Yapılacak sorgulamalarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı tüm bilgiler alınmakta ve sonuç sayfasına yayınlanmaktadır.

Bu açıdan kişiler araç sorgulama blog sitesindeki araç haciz sorgulama yazısında belirtildiği gibi sistem tarafından sunulan bu hizmetlerden kolaylıkla yararlanarak tüm araçlar hakkında bilgi alabilir. Yapılacak işlemlerde ücret alınmadığı gibi kişiler için herhangi bir kriter ya da kısıtlama da getirilmemiştir. Bu açıdan kişiler istediği kadar sorgulama yapabilir ve araçlar hakkında bilgi alabilir.