Aspirinin bilinmeyen faydaları!

İlk kez 1 Mayıs 1889 tarihinde Alman ilaç firması Bayern tarafından piyasaya sürülen Aspirin'in faydaları saymakla bitmiyor...

Aspirinin bilinmeyen faydaları!

Mucize bir hap olan aspirinin faydaları saymakla bitmiyor. Pek çok doktor bu savları doğrularken, önemli bir soruyu da beraberinde getiriyor, herkes aspirin almalı mı veya aspirini kimler kullanmalı?

Koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalbine stent takılanlarda, by-pass geçirenlerde aspirin önerilirken, araştırmacılar önlem olsun diye aspirin alanları uyarmak gereklidir diye konuşuyorlar. Yani uzmanlar, yaşım 50 ve üstü önlem için aspirin almalıyım diyenlere uyarı getiriyorlar.

İşte uzmanlara göre aspirinin faydaları ve zararları:

Düzenli olarak haftada iki kez aspirin kullananlarda, işitme kaybı olduğu tespit edilmiş. 50 yaş altı hastalarda aspirin kullanımına bağlı olarak işitme kayıpları %35 civarında olduğu tespit edilmiş. 2009 yılında Amerikan Tıp Derneği dergisinde yayınlanan bir makalede, bazı kanser rahatsızlıklarında tümör gelişimini engellediği ortaya çıkmıştır denilmektedir. Bu kanser türlerinin başında, COX-2 enzimi taşıyan tümörler ele alınmıştır. Aspirin tüketimi, 325 mlglık ve 15 adet seviyesinde alındığında kanser oluşumu da engellenmektedir. 2010 yılında açıklanan verilere göre, her hafta 2-3 defa aspirin kullanan meme kanseri geçirmiş hastalarda, hastalığın tekrarı ve ölümler engelleniyor.

aspirin

Düzenli antienflamatuar içerikli aspirin kullananlarda, Alzheimer hastalığı engelleniyor. Aynı aspirin kullanıldığında erkeklerde prostat kanseri ilerlemiyor ve duraklıyor. Aspirin kullanılan hastalarda, Parkinson hastalığı %40 oranında azalıyor.

asp2

Şeker hastalığı olanlarda kalp krizi riski %50 daha fazla olmaktadır. Aspirin kullanan şeker hastalarında bu risk düşüyor. Aspirini düzenli kullanan hastalarda, mide kanaması ve mide ülseri riski artıyor.

asprin23

Kanı sulandırıcı ve inceltici olduğundan, kanın pıhtılaşmasına engel oluyor. Buna bağlı olarak, mide ve beyin kanamalarında aspirin kullanımı ölümcül olabiliyor.

Aspirin kullanmadan önce mutlaka hekime başvurmak gereklidir. Kafanıza göre ben aspirin kullanayım, kansere karşı koruyucum olsun diyorsanız, ciddi rahatsızlıklar ile baş başa kalabilirsiniz. Bu nedenle, aspirin kullanmadan önce bir hekim tavsiyesi almak ve ona göre kullanmak gereklidir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...