Sözcü Plus Giriş

Bağkur Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alınacağının öğrenilmesi adına emekli maaşı sorgulama işlemleri yapılmalıdır.

Güncellenme: 15:13, 29/03/2016
Bağkur Emekli Maaşı Sorgulama

4A, 4B ve 4C olmak üzere üç farklı sigorta türünde emekli olma hakkı bulunmaktadır. Kişilerin çalıştığı süre içerisinde prim ödemeleri sayesinde emeklilik için yeterli duruma gelmesi mümkündür. Emeklilik için mevzuatlarda belirtilen kriterlerin sağlanmasının ardından kişiler emekli olma adına başvuru yapılabilmektedir. Emeklilik için en çok merak edilen noktalardan birisi kişilerin ne zaman emeklilik başvurusu yapabileceği olurken bir diğer merak edilen detay ise emeklilik sonrasında alınacak maaş ücretlerinin ne kadar olduğudur.

SGK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA ARACI İÇİN TIKLAYINIZ

Bu durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan uygulamaların kullanılması kişilere kolaylık sağlayacaktır. Ne kadar emekli maaşı alırım gibi sorgulama işlemlerini yapacak kişiler bu konuda merak ettiği tüm detayları öğrenecektir. Emekli.gen.tr sitesinde yer alan emekli maaşı hesaplama sayfasında belirtildiği üzere kişiler bu konuda resmi uygulamaları kullanmalıdır. Sorgulama yapılan ekran ise şöyledir.


Resimde görülen hizmet ekran üzerinden kişilerin bilgi giriş yapması yeterli olacaktır. İlgili sistem tarafından yapılacak hesaplamalar sonucunda kişilerin emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağı yayınlanacaktır. Yayınlanan bilgilerin incelemesinin ardından kişilerin herhangi bir sorun yaşamaması ve bilgi alması oldukça kolaydır. Emekli blog sitesinde yer alan emekli maaşı sorgulama sayfasında belirtildiği üzere aynı hizmetler sorgulama olarak da bilinmektedir.

Üstelik kişiler istediği zaman aynı işlemleri tekrarlayarak güncel bilgileri görebilmektedir. Emekli maaşı konusunda işlem yapabilecek sigorta türlerinden olan Bağkurlularda, Bağkur emekli maaşı hesaplama işlemlerini yapmalıdır. Örnekte belirtilenler SSK’lı bir sigortalı için emeklilik maaşı hesaplama işlemlerinin nasıl yapılacağını göstermektedir. Bağkur sigortası bulunan kişilerin örnekteki hizmeti kullanabilmesi mümkün değildir. Bağkurlu olan kişiler 4A yerine 4B sigorta seçeneğini değerlendirmesi ve Bağkur için özel olarak oluşturulan uygulamayı kullanması gerekmektedir ve bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan Bağkurlu vatandaşlar dahi Bağkur emekli maaşı hesaplama işlemlerini yapabilmektedir.