Sözcü Plus Giriş

Bağkur Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bağkur emeklilik hesaplama yaparak emeklilik durumu takip edilebilmektedir. Bağkur emeklilik hesaplama ile ilgili detaylar haberimizde.

Güncellenme: 15:23, 07/03/2016
Bağkur Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bağkur, SGK tarafından sunulan sigorta hizmetlerinde esnaf gibi meslek sahiplerini kapsayan bir sigorta türüdür. Bağkurlu kişiler kendi prim ödemelerini yapmak zorundadır. Prim ödemelerini aksatan ya da yapmayan kişilerin her ay prim borçlanması olacağı gibi bu borçların birikmesi ile birlikte çok yüksek miktarlarda borçlanma yaşanır. Üstelik borçların ödenmemesi halinde emekli olma imkanı da bulunmamaktadır. Bu nedenle kişileri Bağkur sigortası için dikkat etmesi ve gerek sigorta takibi gerekse de emeklilik takibini yapması gerekmektedir. Diğer sigorta türlerinde olduğu gibi Bağkur sigortası için de emekli.gen.tr sitesinde yer alan ne zaman emekli olabilirim yazısında da belirtildiği gibi online olarak sorgulama yapılarak bilgi alınabilmektedir. İlgili sorgulama ekranı şöyledir:

Emekli blog sitesinde yer alan emeklilik sorgulama yazısındaki gibi kişilerin emeklilik konusunda bilgi alabilmesi, emeklilik ve iş planlamalarının yapılması için yeterli olmaktadır. Bu bakımdan online olarak sorgulama yapılarak durum takibi yapılmalıdır. Ne zaman emekli olurum uygulamasında kişilerin kimlik bilgilerini girmesinin yanında hizmet bilgilerini de eklemesi istenmektedir. Bu bakımdan Bağkur üzerinden yapılan tüm prim ödemeleri dönem dönem sisteme girilmelidir. Ancak bu şekilde Bağkur emeklilik hesaplama yapılabilir. Bağkur emeklilik hesaplama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması halinde sistem tarafından belirtilen sonuç doğrultusunda kişilerin emekli olabilmesi mümkündür.

Kişilerin yaptığı prim ödemeleri sonrasında emekliliğin nasıl etkilendiğini görmek için yine Bağkur emeklilik hesaplama yapması yeterlidir. İşlemler ücretsiz olduğundan ve SGK güvencesi ile sunulduğu için kolay bir şekilde istenildiği zaman güncel bilgilere erişim sağlanabilir. Ayrıca emeklilik dışında sigorta takibi de yine 4B hizmet dökümü ile yapılabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi:16:15,