Cevdet Yılmaz kimdir?

Cevdet Yılmaz, 65. yeni hükümette görev alabilecek mi? Kalkınma Bakanı olan Cevdet Yılmaz'ın Binali Yıldırım tarafından bugün açıklanacak yeni kabinede yerini koruyacak mı? Peki Cevdet Yılmaz kimdir?

Cevdet Yılmaz kimdir?

Cevdet Yılmaz, 64. hükümette Kalkınma Bakanı olarak atanmıştı. Merakla beklenen yeni kabinede, Binali Yıldırım tarafında görev verilecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra yeni kabineyi açıklanacak. AKP Malatya Milletvekili olan Cevdet Yılmaz, 65. hükümetin de Kalkınma Bakanı olabilecek mi merakla bekleniyor. Peki Cevdet Yılmaz kimdir?

CEVDET YILMAZ KİMDİR?

Cevdet Yılmaz, 1 Nisan 1967’de Bingöl’de doğdu. 1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü birincilikle bitiren Cevdet Yılmaz, 1992 – 1994 yılları arasında yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, 1995-2003 yıllarında doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı.

Cevdet Yılmaz, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında planlama uzman yardımcısı olarak göreve başladı. Planlama uzmanlığına atandı. Devlet Planlama Teşkilatı AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği, Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümerhalı’da Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu.

Cevdet Yılmaz, 2007 seçimlerinde ve 2011 seçimlerinde AKP Bingöl milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 1 Mayıs 2009’da gerçekleşen II. Erdoğan Hükümeti (60. Hükümet) kabine değişikliği sonucu GAP-DAP Projesi ve Kalkınma’dan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 12 Haziran 2011 tarihinde III. Erdoğan Hükümeti’nde (61. Hükümet) yeni kurulan Kalkınma Bakanlığı görevine getirildi.

29 Ağustos 2014 tarihinde Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62. Hükümette bu görevini koruyan Cevdet Yılmaz, 28 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Başbakan Yardımcılığı görevine atandı.

Babasının adı Kemal, annesinin adı Fatma’dır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Cevdet Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...