Sözcü Plus Giriş

Çölemerik ne demek? Çölemerik ismini kökeni nedir?

TBMM'ye gönderilen yasa tasarına göre Hakkari il olmaktan çıkartılacak Çölemerik adıyla yeniden yapılandırılacak. Peki Çölemerik ne demek ve bu ismin kökeni nedir?

10:01 -
Çölemerik ne demek? Çölemerik ismini kökeni nedir?

Hükümet TBMM’ye gönderdiği yasa tasarına göre Hakkari il olmaktan çıkartılacak ve onun yerine Yüksekova’nın merkez olduğu yeni bir il oluşturulacak. Hakkari’nin ismi ise Çölemerik olarak değiştirilecek ve Çölemerik Belediyesi Yüksekova ilinin bir ilçesi olacak. Peki Çölemerik ne demek ve bu isim nereden geliyor.

Çölemerik aslen Hakkari’nin eski ismidir ve Kürtçede Colemêrg olarak yazılmaktadır. Çölemerik kelimesi sahipsiz yeşillik anlamına gelmektedir.

ŞIRNAK, NUH OLACAK!

Tasarı TBMM’den geçerse, il olmaktan çıkarılan Hakkari Belediyesi Çölemerik adıyla, Şırnak Belediyesi de Nuh adıyla yeniden yapılandırılacak. Hakkari ve Şırnak’ın il olmaktan çıkarılması yaşanan terör olayları ve iki ilin coğrafi durumları nedeniyle gündeme gelmişti. Şırnak ve Hakkari merkezlerinin dar bir alanda olduğu Cizre ve Yüksekova’nın ise genişlemeye daha uygun bir coğrafi yapıya sahip olduğu belirtiliyor.

Son güncelleme: 11:22 20.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more