Sözcü Plus Giriş

Dokunulmazlıklar kalktı mı? Dokunulmazlık oylaması tamamlandı!

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik Anayasa değişikliği için 2. tur oylama gerçekleştirildi. Peki oylama sonucu ne oldu? Referandum çıktı mı? İşte dokunulmazlık oylamasında son durum...

Güncellenme: 15:21, 20/05/2016
Dokunulmazlıklar kalktı mı? Dokunulmazlık oylaması tamamlandı!

TBMM dokunulmazlık oylamasında 2. tur gerçekleştirildi. Peki dokunulmazlıklar kaldırıldı mı? Milletvekili dokunulazlıklarının kaldırılmasına yönelik Anayasa değişikliği teklifinde 1. madde 373 kabul, 138 ret ve 8 çekimser oy ile kabul edildi. Yani 367’nin üzerinde kabul oyu alındığı için referanduma gerek kalmadı ve 1. madde kabul edildi. 2. madde için de  yapılan oylamada 374 kabul, 138 ret, 8 çekimser ve 9 boş oy çıktı. Ardından teklifin geneli üzerinde oyalamaya geçildi. Üçüncü oylama sonucunda teklif 376 kabul 140 ret ile kabul edildi. Yani referandum gerkliliği kalmadı. Yine de Cumhurbaşkanı isterse kabul edilen teklifleri de referanduma götürebiliyor. Meclis bu oylama ile 138 millettvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını oylamış oldu.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Yasayla birlikte 27 AKP, 51 CHP, 9 MHP, 50 HDP ve 1 bağımsız milletvekili 675 ayrı dosyadan yargılanacak.

Yargılama süreci de şöyle işleyecek:

*Anayasa değişiklik teklifi Cumhurbaşkanına gönderilecek. Cumhurbaşkanının 367 üzerine kabul oyu çıkmasına rağmen değişikliği referanduma götürme yetkisi var. Ancak Erdoğan’ın buna gerek görmeyeceği belirtiliyor.

Değişiklik Resmi gazetede yayınlandıktan sonra TBMM’deki tüm fezlekeler ilgili savcılıklara gönderilecek.
Savcılıklar bu fezlekelerdeki suç iddialarıyla ilgili dava açacak ya da takipsizlik kararı verecek.

Suçun işlendiği dönemdeki ceza yasaları, daha sonra değiştiği için bu dosyalardan bir bölümü hakkında, takipsizlik karar verilmesi bekleniyor.

Ancak yasama dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilinin 7 gün içinde Anayasa Mahkemesine dava açma hakkı bulunuyor. Anayasa Mahkemesi, bu istemi 15 gün içerisinde karara bağlayacak.

Prosedürler tamamlandıktan sonra, hakkında dava açılan milletvekili yargılanmaya başlanacak. Duruşmalara giderek ifade vermesi gerekecek, gitmediği taktirde ihzarlı olarak polis zoru ile getirilmesi kararı verilebilecek.

Yargılama aşamasında mahkeme suç iddiasının ciddiyetine göre ilgili vekilin tutuklanmasına da karar verebilecek.

Vekil mahkum olursa dosyası Yargıtay’a gönderilecek ve onama kararı çıkarsa dava da kesinleşmiş olacak.

Bir yıl ve daha fazla hapis cezası alan milletvekili ile ilgili karar Yargıtay aşamasından sonra TBMM’ye gönderilecek. Kesin hüküm giyen milletvekilinin üyeliği, mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle ve Anayasa’nın 83. Maddesi uyarınca son bulacak.

Anayasa’nın 84. maddesinde ‘’Milletvekili hakkında, seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır” hükmünü öngörüyor. Bu durumda milletvekili hüküm giyse de, cezaevine ancak seçim dönemi sonunda girecek.

* Dokunulmazlığı kaldırılan vekil hakkında sadece ilgili suç iddiası ile dokunulmazlık işlemeyecek. Milletvekili başka bir suça karışsa da o suçtan yargılanamayacak ve dokunulmazlığı devam edecek. Başka suçtan yargılanması için dokunulmazlığının bu suç iddiası ile ilgili olarak da kaldırılması gerekecek.

 

İLK TURDA KABUL OYLARI 350’DE KALMIŞTI!

Meclis'te dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinde maddelere geçilmesi 348 evet oyuyla kabul edilmişti. Teklifin ilk maddesine 350 oy, ikinci maddesine ise 357 kabul oyu çıkmıştı.

OYLAMA ÖNCESİ LAİKLİK TARTIŞMASI VE PROTESTO

TBMM Genel Kurulu’nda dokunulmazlık oylaması öncesinde “laiklik tartışması” yaşandı.
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, daha önce “yeni Anayasa’da laiklik yer almamalı” diyen AKP’li TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a “laik cumhuriyete bağlı mısınız?” diye sordu. İsmail Kahraman’ın “sözlerimin arkasındayım” demesinin ardından CHP’li milletvekilleri Meclis sıra kapaklarına vurarak protesto etti. Protestonun ardından oturum tekrar başladı ve anayasa değişikliği ile ilgili oylamaya başlandı.

KANDİL POLEMİĞİ

TBMM'de, Meclis'e intikal etmiş fezlekelerin işleme konulup, ilgili vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması oylaması öncesinde söz alan HDP'li vekil Sırrı Süreyya Önder'den şok bir çıkış geldi. Önder, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde kendisini telefonla arayarak, “Kandil'de ne oldu” diye sorduğunu söyledi.

REFERANDUM ŞARTLARI NEDİR?

TBMM'den Anayasa değişikliği yapılması için 367 salt çoğunluğun elde edilmesi gerekmektedir. 367 salt çoğunluk oluşmadığında ancak oylama 330'u aştığında söz konusu kanun değişikliği referanduma götürülebilir.

Yayınlanma Tarihi:12:14,