Sözcü Plus Giriş

E Devlet Girişi İle Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

Adres değişikliği konusunda online olarak e devlet aracılığı ile işlem yapılabilir. E devlet üzerinden adres değişikliği bildirimi nasıl yapılır?

Güncellenme: 16:00, 07/03/2016
E Devlet Girişi İle Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

Kişilerin yeni bir adrese taşınması halinde adres bilgisi de güncellemesi gerekmektedir. Düzenlemeler ile zorunlu hale getirilen bu işlemleri yapmayan kişilere cezalar verilmektedir. Bu nedenle kişilerin adres değişikliği bildirimlerine dikkat etmesi ve resmi süre içerisinde gerekli bildirimleri yapması gerekir. Sorgulama sitesindeki e devlet adres değişikliği bildirimi yazısında belirtildiği gibi kişilerin yararlanabileceği hizmetler resimdeki gibidir.

Adres Değişikliği Bildirimi

Adres değişikliğinde bulunmak isteyen kişilerin bu konuda resimdeki seçimi yapılmalıdır. Bu ekranda ise kişilerin karşısına resimdeki gibi bir mesaj çıkabilir.

Resimde görüldüğü üzere bildirim yapmak için sadece üyeliğin yeterli olmadığı ve kişilerin mobil imza ya da elektronik imza kullanması gerektiği belirtilir. Bu bakımdan kişilerin internet üzerinden işlemlerini yapabilmesi için belirtilen sistem özelliklerini de kullanması gerekmektedir. Bu konuda mevcut gerekli özellikleri kullanan kişilere mesaj yayınlanmadan işlemleri yapması sağlanırken, özelliklere sahip olmayan kişiler için resimdeki gibi bir mesaj yayınlanır. Kişilerin online olarak işlemleri yapabilmesi için imza başvurularını yaparak kullanmaya başlaması gerekir. Aksi halde başka bir şekilde online olarak belirtilen işlemler tamamlanamaz. Sorgulama blog sitesindeki e devlet giriş yazısında belirtildiği gibi kişilerin üyelik girişi sonrasında bu özellikler ile ilgili başvuru yapması da mümkündür.

NVİ Adres Bilgilerim

NVİ adres bilgilerim seçeneğinde ise kişilerin güncel adres bilgileri görüntülenir. Bu bilgiler resmi olarak kayıtlı bilgiler odluğundan dolayı kişiler bu hizmet aracılığı ile adres bilgisinin güncel olup olmadığını da kontrol edebilir. İki hizmet de ücretsizdir ve giriş yapılarak bilgi alınabilir.

Yayınlanma Tarihi:08:51,