Sözcü Plus Giriş

E Devlet Girişi ve İMEİ Sorgulama

E devlet İMEİ sorgulama işlemleri ile telefonların kayıtlı olup olmadığı öğrenilebilir.

Güncellenme: 15:41, 07/03/2016
E Devlet Girişi ve İMEİ Sorgulama

E devlet aracılığı ile yapılabilecek işlemler arasında cihazların durumunun kontrol edilmesi de yer almaktadır. Cihazların yasal olarak kullanılabilmesi için kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıt dışı cihazlar kullanılamazken, e devlet İMEİ sorgulama aracılığı ile bu konuda resmi bilgiler alınabilir. GİB bilgi paylaşım blog sitesindeki İMEİ sorgulama yazısında belirtildiği gibi kişilerin yararlanabildiği ekran şöyledir:

Geçersiz İMEİ Durumunda Ne Olur?

E devlet İMEİ sorgulama yapan kişilerin sahte bir numara ile cihazlarının kayıt yaptırıldığı öğrenildiğinde, gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir. Sahte, geçersiz numaralar ile kayıt yaptırılan cihazların Türkiye'de kullanılması mümkün değildir. Bu nedenle de ilgili durumun çözülmesi gerekmektedir. Aksi halde belli bir süre sonunda cihaz kullanım dışı kalacaktır. Bu tür sorunların yaşanmaması için ise özellikle resmi yollar ile alınan cihazların e devlet İMEİ sorgulama aracılığı ile durumu kontrol edilmelidir. Ücretsiz bir şekilde yapılabilen bu işlemler sonrasında telefonların güncel ve resmi durumu görülecek, buna göre işlemler yapılabilecektir.

Devlet portalında İMEİ sorgulama için cihazın İMEİ numarasının girilmesi yeterli olacaktır. İlgili numaraya bilmeyenler ise bu konuda telefonlarından gerekli bilgiyi alabilir. Sonrasında ise İMEİ sorgulama alanındaki bölüme bu numaranın girilmesi ile işlemler tamamlanabilir.

Sorgulama.biz.tr sitesindeki e devlet giriş yazısında belirtildiği gibi online olarak yapılması gereken işlemlerde kişilerin üyelik ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. Daha önce üyelik almayan ve hiç giriş yapmamış kişilerin b konuda üyelik alması zorunludur. Üyelik konusunda ise giriş ekranında yer alan seçenekler kullanılabilir. Üyelik alındıktan sonra ise tüm uygulama ve hizmetler kullanılabilir duruma gelecektir.

Yayınlanma Tarihi:15:21,