Sözcü Plus Giriş

E Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama

Mobil hat konusunda bilgi almak için e devlet üzerinden sunulan e devlet mobil hat sorgulama hizmetinden yararlanılması gerekmektedir.

Güncellenme: 15:30, 07/03/2016
E Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama

Kişilerin kendi adları üzerine kayıtlı olan tüm hatları sorgulayarak bilgi alabilmesi amacıyla e devlet üzerinden mobil hat sorgulama adıyla özel bir hizmet kullanıma sunulmuştur. Hizmet üzerinden yapılacak işlemler ile birlikte kişilerin adlarına açılan tüm hatlar sorgulanabilmektedir.

Bu bakımdan herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için online olarak mobil hat sorgulama işlemlerinin yapılması ve bu işlemler sonrasında herhangi bir usulsüz durum tespit edildiğinde operatörler üzerinden iptal işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yapılan işlemlerde kişilerin herhangi bir bilgi girişine gerek kalmadan sistem tarafından otomatik olarak araştırma yapılır ve sonuç sayfası yayınlanır. Sorgulama blog sitesinde yer alan e devlet hat sorgulama sayfasında belirtildiği gibi kişilerin sorgulama yaptığı ekran resimdeki gibidir.


E devlet üzerinden sunulan bu imkandan yararlanan kişiler sonuç sayfasını iyi bir şekilde incelemelidir. Mobil hatların listelendiği sonuç sayfasında kişilerin telefon numaralarını da görebilecek olması kolaylık sağlamaktadır. Bu açıdan kişinin kendisi tarafından kullanılan hatları numaralarına bakarak belirlenmesi ve bilinmeyen numaraların da olup olmadığını kontrol etmesi mümkündür. GSM operatörleri üzerinden yapılan iptal işlemlerinde hattın sahibi kişinin kendisi olduğu için herhangi bir sorun yaşanmaz ve direk iptal için başvuru yapılabilecektir. Böylece başka biri tarafından kullanılan hat için kişilerin güvenliklerini sağlayarak iptal işlemleri ile birlikte hattın kullanım dışı kalmasını sağlayabilir.

Üyelik Girişi
Gib.gen.tr blog sitesindeki e devlet girişi yazısında belirtildiği gibi kişilerin üyelik girişi yapması zorunludur. Üyelik girişi yapmadan kişiler herhangi bir bilgi alamaz. Bu bakımdan başta mobil hat sorgulama işlemlerinde olmak üzere kişilerin mutlaka üyelik giriş yapması gerekir. Giriş sonrasında hizmetlere erişim sağlanması ve hizmetlerden bilgi alınması mümkün duruma gelmektedir.

Yayınlanma Tarihi:15:18,