Sözcü Plus Giriş

e-YDS 2016/3 başvuru dönemi başladı! e-YDS başvurusu nasıl yapılır?

e-YDS 2016/3 için başvuru dönemi başladı ve ÖSYM, Yabancı Dil Sınavı'na girmek isteyenlerin başvurularını AİS üzerinden almaya başladı.

Güncellenme: 15:17, 25/02/2016
e-YDS 2016/3 başvuru dönemi başladı! e-YDS başvurusu nasıl yapılır?

2016 yılının üçüncü e-YDS’si için başvuru dönemi ÖSYM’nin duyururusu ile başladı. e-YDS yani Elektronik Yabancı Dil Sınavı’ her ay olmak üzere yılda 12 defa yapılmaktadır ancak kontenjanlar sınırlıdır bu nedenle sınava girmek isteyenlerin oyalanmadan başvuru işlemlerini tamamlamalarında fayda vardır. e-YDS başvuruları ÖSYM’nin AİS yeni Aday İşlemleri Sistemi’den alınmaktadır. Söz konusu sisteme aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz. İşte ÖSYM’nin konuyla ilgili açıklaması…

E-YDS Başvurusu için tıklayınız (AİS)

ÖSYM’DEN E-YDS 2016/3 AÇIKLAMASI

e-YDS 2016/3 İngilizce alanında, 12 Mart 2016 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir'deki e-sınav uygulama binalarında yapılacaktır. Sınava başvurular, 25-29 Şubat 2016 tarihleri arasında olacaktır. Sınav, saat 14.00'te başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecektir.

6114 sayılı Kanun'un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile 2014 yılında Merkezimiz tarafından bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) uygulanmaya başlanan ve 2016 yılında da devam edecek olan e-YDS'lerin sınav ve başvuru tarihleri ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanmıştır.

e-YDS'ye katılmak isteyen bir aday, bir takvim yılı içerisinde (12 ay) aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir. e-YDS'ye katılmak amacıyla sınav ücreti ödeyen bir adayın, sınava katılsın veya katılmasın ödeme tarihinden itibaren bir takvim yılı (12 ay) boyunca yeniden sınav ücreti ödemesi sistem tarafından engellenecektir.
Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, sınava başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi/banka kartı ile yatıracaklardır. Sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS'nin başvuru tarihinin ilk günü saat 14.00'te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecektir. Kontenjan dolmadığı takdirde sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS'nin başvuru tarihinin son günü saat 17.00'de sona erecektir.

Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylardan Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini başvuru tarihleri içinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde yapacaklardır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir. (Geçerli fotoğraf; son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.)
Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara'da 196, İstanbul'da 424, İzmir'de 80 olacaktır. sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir. Adaylar, Deneme e-Sınav Uygulamasına ve e-YDS 2016/3 Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Adaylara saygıyla duyurulur.

E-YDS kılavuzu için tıklayınız

Yayınlanma Tarihi:15:16,