Ekrem Pakdemirli kimdir?

Geçen ay hayatını kaybeden eski başbakan yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Turgut Özal'ın da en yakın arkadaşıydı. Peki Ekrem Pakdemirli kimdir?

Ekrem Pakdemirli kimdir?

Ekrem Pakdemirli, 1939 yılında İzmir`de doğdu. Eski Başbakan Yardımcısı, Anavatan Partisi döneminin önemli siyasetçilerinden ve eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal`ın yakın arkadaşlarından Ekrem Pakdemirli, orta eğitimini Manisa`da tamamladı.

ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü`nü bitiren Ekrem Pakdemirli, 1963`de aynı okulda yüksek lisans derecesi aldı. ODTÜ Teorik Fizik Bölümü`nde asistan, bir yıl sonra da Makine Bölümü`nde öğretim görevlisi olduktan sonra Ekrem Pakdemirli, 1967 Ağustos ayında Imperial College`da (University of London) doktorasını tamamladı. ODTÜ`de öğretim üyeliği yaptı.

Ekrem Pakdemirli; Devlet Planlama Teşkilatı`nda grup başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Başbakanlık Baş Danışmanlığı ve Merkez Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

Ekrem Pakdemirli; 18, 19, 20 ve 21. dönemlerde Manisa Milletvekili olarak, Ulaştırma Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. Pakdemirli, Turgut Özal`a en yakın bakanlar arasında gösterildi.

2003 yılından bu yana, Bilkent, Başkent ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Ekrem Pakdemirli, Akbank yönetim kurulu üyeliği, Vestel Elektronik A.Ş. Vestel Beyaz Eşya A.Ş’da Yönetim Kurulu Başkanvekilliği, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.’da  Yönetim Kurulu Üyeliği ve Çevresel Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti.’da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2007 yılından bu yana da Albaraka Türk Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktaydı. SAF GYO ve Ülker Bisküvi A.Ş de bağımsız yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Evli, beş çocuk ve yedi torun sahibi Ekrem Pakdemirli, uçuş merakıyla da biliniyordu.

EKREM PAKDEMİRLİ’NİN VEFATI

Manisa`nın Akhisar İlçesi`nde 21 Ekim 2025 bahçesinde kendi üretimi olan zeytin toplama aparatının tanıtımı için zeytin üreticileriyle bir arayla gelen 76 yaşındaki Ekrem Pakdemirli, başına traktörün yük kaldırmak için kullanılan parçasının çarpması sonucu ağır yaralandı. Ekrem Pakdemirli, yoğun bakımda tedavi gördüğü Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi`nde 31 Aralık’ta yaşamını yitirdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...