Sözcü Plus Giriş

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortası bulunan kişilerin kriterlerin sağlanması ile emeklilik hakkı da olduğu gibi kişiler istediği zaman emeklilik müracaatı yaparak emekliye ayrılabilmektedir. Emekliye ayrılan kişilere yaşamı boyunca her ay düzenli olarak emekli maaş ödenmektedir.

4A EMEKLİ MAAŞI KESİNTİLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Esgm blog sitesinde yer alan emekli maaşı sorgulama yazısında da belirtildiği gibi emekli maaşı üzerinden özellikle devlet hizmetlerinden yararlanan kişilerin yararlandığı bu hizmetler ve ücretleri kesilebilmektedir. Kesinti yapılan ücretler hakkında bilgi alınabilmesi adına sunulan online uygulamalar tercih edilebilir. Yapılan sorgulamalar sonucunda kişilerin maaşlarında ne zaman kesinti yapıldığı, yapılan kesintilerin ne kadar olduğu kolay bir şekilde görülmektedir. Emeklilik maaşı ile ilgili özellikle kesinti bilgisini öğrenmek isteyen kişiler direkt internet hizmetlerinden yararlanarak sorgulama yapabilmektedir. Esgm-sgk.com sitesinde yer alan emekli maaşı yazısında da belirtildiği gibi kişilerin yararlanacağı hizmet ekranı şöyledir:

emekli maaşı kesintisiE devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinde kişilerin e devlet üyeliğine sahip olması gerekir. E devlet üyeliği bulunan kişiler sisteme üyelik bilgileri ile giriş yaptıktan sonra emekli maaş kesintisi ile ilgili işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu menüsü altında yer alan hizmetler dahilinde yapabilir. Bu bakımdan kişilerin bilgi alması son derece kolaydır ve sistem tarafından güncel bilgiler sunulmaktadır. Yapılan kesintiler hakkında bilgi alan kişiler böylece alınan maaşın ne kadar eksik verildiğini de öğrenebilir. Tüm emekli kişiler sunulan bu hizmetten yararlanma hakkına sahiptir. Bu açıdan yapılan kesintiler ile ilgili bilgi almak isteyenleri belirtilen hizmet ekranlarına erişim sağlanması yeterlidir. E devlet dışında maaş kesintisi ile ilgili bilgi alınabilecek bir hizmet olmadığı gibi kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmesi gerekebilir. Fakat e devlet üyeliği ile ilgili gerekli işlemlerin yapılması kolay bir şekilde bilgi alınmasını sağlayacaktır. Bu bakımdan kişilerin e devlet üzerinden sorgulama yapması çok daha pratik bir çözüm sunmaktadır.