Sözcü Plus Giriş

Emeklilik Hesaplama İşlemleri ve Doğum Borçlanması

Emeklilik için doğum borçlanması hakkınız bulunuyor. Ne zaman emekli olurum uygulaması ile prim borçlanması hesabı yapabilirler.

Güncellenme: 15:37, 07/03/2016
Emeklilik Hesaplama İşlemleri ve Doğum Borçlanması

Emeklilik için prim eksiği bulunan kadınlar, emeklilik için doğum borçlanması yaparak eksik primlerini tamamlayabilir. Bu konuda kişilerin mevcut durumunu iyi bir şekilde öğrenmesi gerekir. Bu sayede herhangi bir hata olmadan emeklilik için doğum borçlanması işlemleri tamamlanabilir. Emeklilik ve sigortalılık durumu hakkında bilgi alınması için emekli.gen.tr sitesinde yer alan ne zaman emekli olurum yazısında da belirtildiği gibi online olarak sorgulama yapılabilir. Ne zaman emekli olurum uygulaması resmi bir uygulama olduğundan dolayı kişiler güncel bilgileri alabilir. Uygulama sayfası resimdeki gibidir:

Emekli bilgi paylaşım blog sitesinde yer alan emeklilik hesaplama yazısında belirtildiği gibi kişiler belirtilen uygulama ile emeklilik hesaplama yapabilir. Hesaplama sonrasında mevcut primlere göre kişilerin ne kadarlık bir prim eksiğinin olduğu çıkartılır. Aynı zamanda sadece prim eksiğinin olup olmadığı da bu sayede kontrol edilmektedir. Eğer kişilerin tüm emeklilik kriterleri tutuyorsa, emeklilik için doğum borçlanması ile eksik primler tamamlanır. Bu sayede emekli olma hakkı elde edilmektedir. Emeklilik için doğum borçlanması için alınan prim kadar ödeme yapılmalıdır. İşlemler sırasında kişilerin toplamda ne kadarlık bir ödeme yapması gerektiği de hesaplanır. Böylece kişiler ödemelerini yaptıktan sonra emekli olarak, maaş almaya başlamaktadır.

Belirtildiği gibi ne zaman emekli olurum uygulamasının kullanılması bu işlemlerde çok önemlidir. Uygulamada yapılan yanlışlar kişilere yanlış bilgi vereceği gibi işlemlerin de hatalı bir şekilde yapılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle işlemlerde doğru bilgiler üzerinden sorgulama yapıldığından emin olunmalıdır. Böylece sorusuz bir şekilde SGK işlemleri tamamlanarak, kişiler emekli olabilir ve emeklilik dönemi başlayabilir.

Yayınlanma Tarihi:13:50,