Sözcü Plus Giriş

Emeklilik Hesaplama Ve Doğum Borçlanması

Ne zaman emekli olurum emeklilik prim hesaplama gibi işlemleri yapmak isteyenler tarafından kullanılabilir. Emeklilik hesaplama detayları haberimizde.

Güncellenme: 16:07, 07/03/2016
Emeklilik Hesaplama Ve Doğum Borçlanması

Emeklilik için pek çok detay bulunmaktadır. Yaş, prim gibi detayların yerine getirilmesi ile birlikte emekli olma hakkı doğarken, kişilerin bu konuda bilgi alabilmesi için emeklilik yaşı hesaplama gibi işlemleri yapması gerekmektedir. Tüm bilgilerin internet üzerinden öğrenilebilir durumda olması, kişilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Emeklilik konusunda bilgi alınabilmesi ve emeklilik için doğum borçlanması gibi işlemlerin ne zaman emekli olurum uygulaması kullanılmalıdır.

SGK tarafından kullanıma sunulan uygulama aracılığı ile kişiler kolay bir şekilde bilgi alabilir. Alınan bilgiler arasında emeklilik ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır. Böylece emeklilik için farklı bilgiler alınabilir durumdadır. Sizler de emeklilik için kolay bir şekilde belirtilenler ışığında işlem yapabilirsiniz. Esgm blog sitesinde yer alan ne zaman emekli olabilirim yazısında da belirtilen ekran şöyledir;

Kişiler emeklilik için doğum borçlanmasını eksik primlerini tamamlamak için yapmaktadır. Eğer sorgulama sonrasında kişilerin prim ödemelerinin eksik olduğu ve emeklilik için prim gerektiği tespit edilirse, doğum borçlanmasına yoluna gidilebilir. Bu bakımdan emekli.gen.tr sitesinde yer alan emeklilik hesaplama yazısında belirtildiği gibi sorgulama ve hesaplama işlemleri çok önemlidir ve mutlaka doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Emeklilik için doğum borçlanması sadece bayanlara tanınan bir haktır ve erkekleri için geçerli değildir. Hamileliği süresinde çalışamayan kişiler bu konuda borçlanma ile bu sürelerini sigortasına ekletebilir. Kişilerin borçlanma noktasında dikkat etmesi gereken nokta ne kadarlık bir prim eksiğinin olduğudur. Ayrıca borçlanma yolu ile alınan tüm primlerde kişilerin prim borcu ödeme işlemleri yapılmalıdır. Prim ödeme yapıldıktan sonra anacak prim kazanılabilir.

Yayınlanma Tarihi:10:25,